Kongres eucharystyczny ożywia wiarę

Jubileuszowy 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny „Eucharystia: Komunia z Chrystusem oraz między nami”, który wczoraj rozpoczął się w Dublinie w Irlandii, to wielkie wyzwanie dla Kościoła w Irlandii, ale również dla Polaków.

Jak zaznacza ks. bp Andrzej Dziuba, ordynariusz łowicki, delegat KEP na kongres, „Irlandia, która stała się dla wielu naszych rodaków miejscem pracy, a nawet życia, woła wszystkich nas ku Eucharystii”. Delegat polskiego Episkopatu zachęca także wszystkich Polaków do duchowego towarzyszenia kongresowi poprzez różne formy modlitwy, lektury służące pogłębieniu duchowości eucharystycznej. – Chcemy pokazać, że Chrystus Eucharystyczny obejmuje wszystkie rzeczywistości życia ludzi wierzących, a także swoją miłością dotyka każdego człowieka – zaznacza ks. bp Dziuba. Jak ocenia, 50. Międzynarodowy Kongres w Dublinie to wielkie wyzwanie dla Kościoła w Irlandii. W specjalnym dokumencie przygotowawczym tamtejsi biskupi nie ukrywali dramatów i zmagań, jakie przeżywa Kościół w Irlandii. Żywią jednak nadzieję, że kongres eucharystyczny ukazujący głębię znaczenia Eucharystii przyczyni się do zbudowania komunii między wszystkimi mieszkańcami Irlandii i pozwoli im przejść trudny czas.
Ksiądz Jarosław Maszkiewicz, koordynator Duszpasterstwa Polskiego w Irlandii, w wypowiedzi dla „Naszego Dziennika” zwraca uwagę, że Kościół w tym kraju ma nadzieję, iż kongres przyczyni się do ożywienia życia religijnego i eucharystycznego oraz do wzajemnego pojednania. – Biskupi irlandzcy włożyli ogromny wysiłek w przygotowanie tego wydarzenia. Od kilku lat, a w tym roku została zintensyfikowana praca w parafiach, odbywały się specjalne katechezy, spotkania, przez parafie wędrował dzwon kongresowy – mówi ks. Maszkiewicz. Kościół w Irlandii przeżywa ogromne upokorzenie, kongres daje nadzieję, że ten trudny czas zostanie w jakiś sposób przełamany, a służyć temu będzie odnowa komunii z Bogiem, która poprowadzi do pojednania. Do uczestników kongresu specjalne wideoprzesłanie skierował Ojciec Święty Benedykt XVI. Dzisiaj w ramach 50. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego z udziałem polskich biskupów, gości kongresowych i pielgrzymów zostanie odprawiona w Dublinie, w parafii pw. św. Audoena, w sanktuarium ku czci św. Anny, Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Dziuby. W czwartek w tej polskiej parafii odbędzie się pokaz filmu pt. „Ja Jestem”, obrazu polskich twórców o Jezusie obecnym w Eucharystii. W Kościele codziennie będzie trwać adoracja Najświętszego Sakramentu.


drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl