fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydenci Polski i Chorwacji rozmawiali o bezpieczeństwie, Ukrainie i wzajemnej współpracy

Bezpieczeństwo, Ukraina, modernizacja armii obu państw oraz wzajemna współpraca przemysłów zbrojeniowych, a także w ramach NATO i Inicjatywy Trójmorza – były wśród tematów wtorkowego spotkania prezydentów Polski i Chorwacji: Andrzeja Dudy i Zorana Milanovicia. Polski prezydent przekazał, że na kwietniowym szczycie Inicjatywy Trójmorza w Warszawie obecny będzie m.in. amerykański sekretarz ds. energii, Chris Wright.

Prezydenci spotkali się w Zagrzebiu podczas trwającej od poniedziałku wizyty Andrzeja Dudy w Chorwacji. Po spotkaniu polski prezydent oznajmił, że z prezydentem Milanoviciem rozmawiał o najważniejszych wyzwaniach na najbliższe miesiące, zwłaszcza w kwestiach bezpieczeństwa i wzajemnej współpracy. Andrzej Duda relacjonował, że podziękował za udział Chorwacji w kontyngencie NATO w Polsce i „nieśmiało poprosił”, aby w miarę możliwości ten udział w przyszłości zwiększać. Dodał, że spotkanie dotyczyło też bezpieczeństwa granic obu krajów.

„Mówiłem, że w sytuacji, gdyby jakiekolwiek wsparcie w obronie granic UE i państwa było potrzebne Chorwacji, by pamiętali o naszej obecności i gotowości do wspierania” – powiedział polski prezydent.

Zaznaczył, że wśród tematów rozmów była też sytuacja na Ukrainie i potrzeba wypracowania sprawiedliwego i trwałego pokoju. Dodał, że była też mowa o zbliżających się szczytach: Inicjatywy Trójmorza w Warszawie oraz NATO w Hadze, a także o modernizacji armii obu krajów. W tym kontekście prezydent wyraził nadzieję, że koreańskie czołgi K2 będą mogły być wkrótce produkowane w Polsce. Jak mówił, liczy też na to, że armia chorwacka będzie zainteresowana zakupem polskich wozów bojowych Borsuk.

Andrzej Duda przekazał też, że w trakcie rozmowy poruszono kwestię turystyki.

Andrzej Duda zaznaczył, że współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza będzie także tematem jego późniejszego spotkania z premierem Chorwacji, Andrejem Plenkoviciem, który ma wziąć udział w szczycie w Warszawie w dniach 28-29 kwietnia.

Prezydent przekazał, że na szczycie tym obecny będzie też amerykański sekretarz ds. energii, Chris Wright.

„Mam nadzieję, że będziemy mieli bardzo produktywne spotkanie zarówno dla Polski, jak i Chorwacji i całego Trójmorza” – powiedział Andrzej Duda.

Przypomniał, że współpraca w ramach Trójmorza rozpoczęła się właśnie od rozmów na temat kwestii energetycznych.

Jeśli chodzi o Ukrainę – zaznaczał Andrzej Duda – stanowiska Polski i Chorwacji są zbieżne, a oba kraje chcą, by rosyjska agresja została zakończona sprawiedliwym i trwałym pokojem. To, jak podkreślił, oznaczałoby także to, że Polska i inne kraje wschodniej flanki NATO „mogłyby spokojnie żyć”. Zaznaczył, że osiągnięcie tego celu wymaga obecnie zdecydowanej postawy negocjacyjnej.

Polski prezydent przypomniał także o swojej propozycji, by państwa sojusznicze podczas szczytu NATO w Hadze zdecydowały o przeznaczeniu na obronność minimum 3 proc. PKB. Oznajmił, że NATO powinno „pokazać tu twardość i gotowość” wobec zagrożenia płynącego z Rosji, a bez zwiększenia wydatków na obronność i odbudowy przemysłu zbrojeniowego w Europie, szczególnie w zakresie produkcji amunicji, nie będzie to możliwe.

Prezydent Chorwacji relacjonował z kolei, że wśród tematów rozmów był wyzwania dla bezpieczeństwa Europy. Ocenił, że ani Polska, ani żaden inny europejski kraj nie jest w stanie tu działać samodzielnie.

Mówiąc o perspektywach dotyczących konfliktu w Ukrainie, powiedział, że Chorwacja nie będzie włączała się w ewentualne zagraniczne misje w Ukrainie i, podobnie jak Polska, nie zamierza wysyłać tam swoich żołnierzy. Zaznaczył, że jego kraj opowiada się za sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, ale – niezależnie od wyniku negocjacji – nie wierzy, że Rosja przestanie być zagrożeniem dla Polski i naszej części regionu.

Dodał, że o zwiększeniu wydatków na obronność mówi się od wielu lat. Zaznaczył, że mimo to Europa nie inwestowała w swoją obronność i produkcję sprzętu wojskowego przez dłuższy czas.

„Europa w pewnych aspektach zrobiła z siebie wasala dla USA i musimy stać się bardziej autonomiczni i solidarni, mając na uwadze różnice pomiędzy poszczególnymi krajami” – zaznaczył.

Podkreślał też rolę zacieśniania współpracy w ramach NATO.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl