Oświadczenie Kancelarii Prezydenta ws. ustawy o tzw. uzgodnieniu płci
Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o powodach, dla których Andrzej Duda zawetował ustawę o tzw. uzgodnieniu płci. W opinii prezydenta projekt jest pełen luk i nieścisłości oraz stoi w sprzeczności z dotychczasową praktyką orzeczniczą.
W myśl założeń ustawy, łatwiejsza procedura prawnego określenia płci miałaby się opierać na subiektywnym odczuciu pacjenta, a nie na podstawach biologicznych.
Wśród negatywnych skutków projektu Kancelaria Prezydenta wymieniła możliwość zawierania małżeństw homoseksualnych czy adopcję dzieci przez osoby tej samej płci.
„Rozwiązania przyjęte przez parlament dopuszczają m.in. wielokrotną zmianę płci metrykalnej na podstawie uproszczonych procedur oraz nie wymagają wykazania trwałości poczucia przynależności do określonej płci. Ustawa dopuszcza także zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci biologicznej oraz adopcję przez takie pary dzieci” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Kancelarię Prezydenta.
Odrzucenia projektu na etapie prac w Sejmie i Senacie domagali się parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. O uchwaleniu ustawy przez Sejm zadecydowały głosy posłów PO, PSL-u, SLD i Ruchu Palikota.
Przyspieszenia prac nad odrzuceniem prezydenckiego weta nie wyklucza Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Sejmu. Ostatnie posiedzeniu Izby jest planowane na 8-9 października.
Jak wskazują konstytucjonaliści, jeśli ze względu na koniec kadencji, Sejm nie zajmie się prezydenckim wetem, ustawa nie wejdzie w życie i będzie podlegać zasadzie dyskontynuacji.
RIRM