fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prezydent A. Duda: Nie byłoby II Rzeczpospolitej, gdyby nie odwaga Wielkopolan

Nie byłoby II Rzeczpospolitej, gdyby nie odwaga oraz dziesięciolecia pracy Wielkopolan; jesteśmy w Poznaniu, by z dumą krzyczeć: „cześć i chwała bohaterom!” – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

„Trzeba mocno powiedzieć; nie byłoby II Rzeczypospolitej w jej ostatecznym kształcie, gdyby nie determinacja, odwaga, bohaterstwo, ale i dziesięciolecia pracy Wielkopolan, państwa przodków, pradziadków, prababć, babć, dziadków, ojców, matek. Tych wszystkich, dzięki którym Wielkopolska została przywrócona Rzeczypospolitej” – mówił w Poznaniu Andrzej Duda.

Podkreślił, że Powstanie Wielkopolskie z 1918 roku nie było jedynym, które zwyciężyli Polacy. Przypomniał, że przeciwko władzom zaborczym Wielkopolanie zbrojnie wystąpili już w 1806 roku.

„To dzięki tamtemu bohaterstwu mogło powstać Księstwo Warszawskie; to już wtedy nasi przodkowie mieli nadzieje, że wywalczą wolną Polskę na powrót także i dla Wielkopolski” – powiedział prezydent.

„Jesteśmy tu dziś, w Poznaniu, w Wielkopolsce, by z dumą krzyczeć: +cześć i chwała bohaterom!” – oświadczył.

PAP/RIRM

drukuj