PAP/Marcin Obara

Mija 75. rocznica wyzwolenia Bolonii

To była ostatnia bitwa II Korpusu Polskiego. Dziś mija 75. rocznica wyzwolenia Bolonii. Z tej okazji w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie sprawowana była uroczysta Msza św. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek.

Po Monte Casino, Loretto i Ankonie to właśnie Bolonia stała się kolejnym symbolem triumfu polskiego oręża. To było jednak trudne zwycięstwo. Niemcy stawili bardzo mocny opór.

https://twitter.com/Kombatanci/status/1252571331440398336

– Wojska alianckie – polskie, amerykańskie, brytyjskie wspierane przez włoskich partyzantów – z ogromnym poświęceniem, metr po metrze, musiały wypierać Niemców z okolic i z samego miasta – powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Trwająca 12 dni ofensywa II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zakończyła się sukcesem. Wkroczenie polskich oddziałów do Bolonii, podobnie jak wcześniejsze zwycięstwo pod Monte Cassino, nie zostało jednak docenione przez sojuszników. Wartości, o które walczyli polscy żołnierze, zginęły w odmętach sojuszy zawartych w Teheranie, Jałcie i Poczdamie.

– Żołnierze II Korpusu Polskiego uczą nas, że w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia ludzi różnych ras i narodów oraz deptania podstawowych wartości, do których należą wolność i godność człowieka, jedyną właściwą postawą jest solidarność – mówił podczas uroczystej Eucharystii ks. bp Józef Guzdek.

Wtorkowe obchody 75. rocznicy wyzwolenia Bolonii miały wyglądać zupełnie inaczej. Plany wyjazdu do Bolonii pokrzyżowała szerząca się pandemia koronawirusa.

– Dlatego stajemy przy ołtarzu Chrystusa w katedrze Polowej Wojska Polskiego, aby spłacać dług wdzięczności wobec tych, którzy zasłużyli na miano najlepszych synów ojczyzny – podkreślił biskup polowy Wojska Polskiego.

Bitwa o Bolonię była jedną z największych, w których brało udział Wojsko Polskie. Zginęło wówczas 300 polskich żołnierzy, a 600 zostało rannych.

TV Trwam News


Warszawa uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Bolonii przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego – fot. fot. PAP/Marcin Obara.

drukuj