76. rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę

Dziś przypada 76. rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę oraz Dzień Sybiraka. 17 września 1939r. Armia Czerwona, bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny, wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej niosąc eksterminację narodową.

Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja.

Dr Dariusz Kucharski, historyk, podkreśla, że umowa i jej aneks były bezwzględnie przyczyną i skutkiem likwidacji ludności polskiej oraz podziałem polskich ziem.

– Rozpoczęcie działań wojennych przez Niemców 1 września i później przez Sowietów 17 września skutkowało działaniami praktycznie natychmiastowymi, polegającymi na całkowitym niszczeniu etnicznym narodu polskiego, elit polskich, do których należeli zarówno ziemianie, przemysłowcy, inteligencja, jak również chłopi i robotnicy. Chodziło o złamanie chęci oporu społeczeństwa polskiego, a także potencjalnych przywódców tych środowisk stanowiących opór społeczny na różnych terenach II RP. Sowieci aresztowali ludność polską, czy też ją bezwzględnie fizycznie likwidowali, rozstrzeliwując i mordując. Tak się zaczął polski koszmar potężnego ludobójstwa II wojny światowej – tłumaczy dr Dariusz Kucharski. 

Polacy w całym kraju wezmą udział w uroczystościach 76. rocznicy rosyjskiej agresji na Polskę. Będą modlić się w intencji poległych i oddawać im hołd.

W południe w Warszawie, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, na terenie Cytadeli otwarte zostanie Muzeum Katyńskie. Uroczystości odbędą się też po południu przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Jak co roku o godz. 18.00 przed ambasadą rosyjską rozpocznie się pikieta protestacyjna.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj