CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=303543

Beskidy: wideopułapka na Babiej Górze uchwyciła głuszca w zalotach

Gody u głuszców zwane tokami zarejestrowała wideopułapka na Babiej Górze w Beskidach. Przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul powiedział we wtorek, że to jeden z najbardziej tajemniczych ptaków naszych lasów. Jest płochliwy i unika ludzi.

Maciej Mażul poinformował, że charakterystyczne dźwięki samców czasem można usłyszeć już w marcu. W tym roku tokowanie rozpoczęło się nieco później. Gody mogą potrwać nawet do początku maja.

Podczas tokowania samce rozkładają ogon, wyciągają głowę, stroszą skrzydła i wydają niezbyt donośne odgłosy.

„Usłyszeć można charakterystyczne dźwięki: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie. W ostatniej fazie swojej pieśni godowej samiec głuchnie, stąd nazwa tych ptaków. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje” – podał Maciej Mażul.

Według szacunków przyrodników populacja głuszców w rejonie Babiej Góry liczy ok. 30 sztuk. Ich dostrzeżenie jest niezwykle trudne. Ptaki stronią od uczęszczanych szlaków chroniąc się w niedostępnych miejscach na granicy górnego regla, między borem świerkowym a kosodrzewiną.

Głuszec to duży ptak z rodziny kurowatych. Samce, znacznie barwniejsze od samic, osiągają metr długości. Samice osiągają do 65 cm. Ptaki zamieszkują lasy północnej części Europy i Azji od Szkocji po środkową Syberię. W Polsce gatunek ten jest zagrożony wyginięciem.

PAP

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl