fot. PAP/Jacek Turczyk

Andrzej Duda na obchodach 25. rocznicy niepodległości Ukrainy

Prezydent RP Andrzej Duda w środę wziął udział w uroczystościach z okazji 25. rocznicy uchwalenia Aktu Niepodległości Ukrainy. Prezydenci Polski i Ukrainy podpisali wspólną deklarację. Andrzej Duda i Petro Poroszenko, zaapelowali w niej  do wspólnoty międzynarodowej o wzmożenie wysiłków, w tym polityki sankcji wobec Rosji, które doprowadziłyby do zaprzestania agresji wobec Ukrainy.

Przywódcy rozmawiali także na temat perspektyw stabilizacji dla całego regionu, stosunków polsko-ukraińskich i relacji Ukraina-Unia Europejska.

Prezydent Andrzej Duda na konferencji z Petrem Poroszenką zwracał uwagę, że Polska przez ostatnie ćwierć wieku stała przy Ukrainie.

– Byliśmy pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy 2 grudnia 1991 r. Staliśmy przy Ukrainie w trudnych dla niej momentach: w czasie pomarańczowej rewolucji, rewolucji godności. Stoimy także i dzisiaj, kiedy cały czas trwa ten niezwykle trudny dla Ukrainy czas konfliktu we wschodniej części państwa ukraińskiego i okupacji Krymu. Polska w związku z tym była, jest i wierzę w to, że będzie trwała przy Ukrainie, wspierając i europejskie dążenia Ukrainy i transatlantyckie dążenia Ukrainy – powiedział prezydent Duda.

Prezydent Petro Poroszenko dziękował partnerom z Polski i Unii Europejską za stanowisko w sprawie agresji rosyjskiej wobec Ukrainy. Podkreślił, że Ukraina wysoko ceni decyzje Polski i UE w sprawie sankcji wobec Rosji.

RIRM

drukuj