Małopolska pomoże Ukrainie

Województwo Małopolskie przeznaczy 50 tys. złotych na doposażenie domów dziecka powstających w zachodniej Ukrainie. Potrzebny sprzęt ma trafić m.in. do Rawy Ruskiej.

Obwód Lwowski i Województwo Małopolskie łączy umowa o współpracy.

– Ukraina jest naszym bliskim sąsiadem. Małopolska jest partnerem obwodu lwowskiego. Wiemy, że potrzebują teraz wsparcia i udzielamy im pomocy na miarę naszych możliwości finansowych. Mamy dobrego partnera w postaci Caritasu – mówił członek zarządu województwa Grzegorz Lipiec.

Podczas środowego posiedzenia Komisji do spraw Współpracy z Polakami i Polonią za Granicą Sejmiku Województwa radni zgodzili się na udzielenie pomocy. To nie pierwsza taka pomoc udzielana przez Małopolskę dla zachodniej części Ukrainy.

Nasza działalność jest działalnością konsekwentną, realizowaną od wielu lat. Formy pomocy miały bardzo szeroki charakter ze strony województwa małopolskiego, leczenie w szpitalach naszego województwa wielu rannych, ale w zeszłym roku wprowadziliśmy nowy wątek, można powiedzieć konwoje charytatywne, które chcemy traktować jako stałe i celowane do naszych partnerów – wyjaśniał wiceprzewodniczący sejmiku województwa małopolskiego Kazimierz Barczyk.

Sejmik województwa współpracuje w kwestii pomocy z Caritas-Spes Archidiecezji Lwowskiej, która ma plan zagospodarowania części dawnego klasztoru w Rawie Ruskiej.

Tam do końca tego roku chcemy utworzyć miejsce na dwie rodziny, czyli na dwadzieścia dzieci; odremontować, przygotować pomieszczenia. Oprócz tego, przy rozmowie z panem marszałkiem, powinniśmy z tych pieniędzy wyposażyć jeszcze sprzętem AGD dwa domy dziecka, które są w tej chwili budowane w dziecięcym miasteczku w Pnikucie, gdzie mieszkają dzieci sieroty z polskich rodzin – powiedział Dyrektor Caritas-Spes Archidiecezji Lwowskiej ks. Wiesław Dorosz.

W ramach pomocy w ubiegłym roku województwo małopolskie przekazało za pośrednictwem Caritas Polska sprzęt o wartości 50 tys. złotych. Władze sejmiku zadeklarowały dalsze świadczenie pomocy.

Tv Trwam News/ RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl