Policja ma nową pracownię wizualizacji śladów daktyloskopijnych

Krakowska policja dostała do dyspozycji pracownię z najnowszym sprzętem do ujawniania i badania trudnych do wykrycia odcisków. Nowe wyposażenie będzie pomocne między innymi podczas światowych dni młodzieży.

Daktyloskopia to technika śledcza, w ramach której prowadzone są badania porównawcze linii papilarnych dłoni, by ustalić sprawcę przestępstwa. Teraz laboratorium kryminalistyczne małopolskiej policji wzbogaciło się o nowoczesną pracownię wizualizacji śladów daktyloskopijnych.

 – W laboratorium krakowskim posiadamy najnowszy sprzęt służący do ujawniania śladów linii papilarnych. Mamy komorę cyjanoakrylową, gdzie w warunkach odpowiedniej temperatury i wilgotności jesteśmy w stanie ujawnić ślady linii papilarnych na różnego rodzaju podłożach niechłonnych, w tym wypadku pary estru kwasu cyjanoakrylowego osadzają się na substancji potowo- tłuszczowej tworzącej ślad, ponieważ na miejscu zdarzenia ślady nie są widoczne, dopiero muszą być poddane procesowi wizualizacji” – poinformował nadinspektor Władysław Wojtyczka, biegły z zakresu daktyloskopii.

Dla przeciętnego obywatela sam proces może być skomplikowany. Pozwala on jednak uzyskać wiele kluczowych informacji.

 – Jeśli uda się ujawnić taki ślad, zwizualizować, robi się fotografię, wprowadza się do baz danych. W Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji jest centralna baza danych odcisków palców i nasza baza jest połączona z wieloma państwami. Można automatycznie przeszukiwać te bazy danych – mówi inspektor dr Waldemar Krawczyk, dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

Z bazy danych na co dzień w swojej pracy korzysta policja. Ślady daktyloskopijne to najczęściej kluczowe dowody w sprawie, dzięki temu pole manewru policji poszerza się.

 – Po pierwsze jesteśmy bardziej skuteczni, to jest najważniejsze, Jesteśmy bardziej skuteczni i bardziej efektywni w tym, co robimy. Robimy to szybciej, krócej i skuteczniej – podkreślił inspektor Jacek Fabisiak, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.

Służby dzięki nowej pracowni mogą skuteczniej odpowiadać także na najbardziej aktualne wyzwanie jakim jest kryzys migracyjny.

 – CLKP oprócz AFISU czyli odcisków palców z miejsca przestępstw prowadzi również bazę Eurodac, dotyczącą uchodźców – mówi inspektor dr Waldemar Krawczyk.

Koszt wybudowania pracowni to 560 tysięcy złotych, jednak inwestycja w pracownię wizualizacji śladów daktyloskopijnych to inwestycja w nasze bezpieczeństwo.

TV Trwam News/ RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl