Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji

Zbliżające się spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej, obecność Andrzeja Dudy na szczycie ONZ w Nowym Jorku, a także budowa gazociągu Nord Stream II – to główne tematy podjęte przez Andrzeja Dudę i Andreja Kiskę, którzy spotkali się w Czerwonym Klasztorze na Słowacji.

Jak podkreślił Andrzej Duda, poinformował on prezydenta Słowacji o istotnych kwestiach dotyczących obu państw podjętych na szczycie ONZ w Nowym Jorku.

Zdałem panu prezydentowi relację z tego, co działo się w czasie szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, także z tych spotkań, które tam odbyłem, z tego, co istotnego można było tam usłyszeć odnośnie naszej części Europy – podkreślił prezydent Polski.

Tematem rozmów była współtworzona przez oba państwa (wraz z Węgrami i Czechami) Grupa Wyszehradzka, a także inna forma współpracy krajów regionu – grupa Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne.

Warto inwestować w kapitał polityczny, w Grupę Wyszehradzką, w naszą wspólnotę, która jest istotna i stanowi płaszczyznę współpracy w naszej części Europy, a także w inne formy współpracy – także i szersze. Wspominałem panu prezydentowi na temat inicjatywy adriatycko-czarnomorsko-bałtyckiej. (…) Pan prezydent przyjął tę informację z zainteresowaniem – powiedział Andrzej Duda.

Do spotkania prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej dojdzie w dniach 8-9 października w Balatonfured na Węgrzech. Jak zapowiedział prezydent Polski, jednym z celów rozmów będzie wypracowanie wspólnego stanowiska w kwestii gazociągu Nord Stream II.

Na najbliższym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej trzeba będzie tę sprawę mocno postawić. Mam nadzieję, że cała Grupa będzie w tej kwestii mówiła jednogłośnie: nie – tłumaczył prezydent.

Andrej Kiska ocenił, że Nord Stream II to problem, wobec którego Słowacja i Polska stoją po tej samej stronie. Dodał, że „między naszymi krajami jest jeszcze bardzo wiele niewykorzystanych możliwości”. Wskazał, że wraz z prezydentem Dudą obiecali sobie wspieranie wzajemnego rozwoju w różnych dziedzinach, m.in. w turystyce.

RIRM

drukuj