Prezydent rozpoczyna dziś wizytę w Gruzji

Oficjalną ceremonią powitalną rozpocznie się dziś wizyta polskiej pary prezydenckiej w Gruzji.

Prezydenci Polski i Gruzji będą rozmawiać w „cztery oczy”, następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji. Prezydent Andrzej Duda spotka się także z premierem Gruzji oraz z szefem gruzińskiego parlamentu.

Prezydent RP złoży też wieniec przed pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Podczas spotkań z gruzińskimi liderami omówione mają być m.in. kwestie ze spotkania szefów państw i rządów NATO w Brukseli.

Na ostatnim szczycie Sojuszu Polska „upominała się o politykę otwartych drzwi” i kontynuowanie partnerstwa m.in. z Gruzją i Ukrainą.

To ważna wizyta, zawiera w sobie symbolikę i priorytety polityczne na przyszłość – powiedział minister Krzysztof Łapiński, rzecznik Prezydenta RP.

– Przez ostatnie lata nie było wizyty na takim szczeblu w Gruzji. Obaj prezydenci podpiszą wspólną deklarację o współpracy, w której będzie też pewne zapewnienie o integralności terytorialnej Gruzji. Będą też aspekty symboliczne tej wizyty, jak udział pana prezydenta, pary prezydenckiej w otwarciu ulicy Józefa Piłsudskiego czy złożenie kwiatów pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego. To ważna wizyta, dlatego że odbywa się w państwie, które dla bezpieczeństwa tamtego regionu jest ważne. Gruzini do dzisiaj pamiętają rolę, jaką odegrał śp. prezydent Lech Kaczyński w walce o ich niepodległość. Na pewno będzie to też zauważone, ale myślimy także o przyszłości; myślimy o tym, jak Gruzję umocnić czy pomóc w jej aspiracjach dotyczących członkostwa w NATO – wskazywał Krzysztof Łapiński.

Oficjalnym powodem wizyty jest 25. rocznica ustanowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych. W Tbilisi prezydenci obu krajów mają także przyjąć deklarację o polsko-gruzińskiej współpracy.

Jutro prezydent Andrzej Duda spotka się z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami i oficerami straży granicznej biorącymi udział w unijnej misji obserwacyjnej.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl