fot. Autorstwa Allied Joint Force Command Brunssum - Danish Soldiers, Chinchilla, NATO Trident Juncture 15, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44812247

Dowództwo sił zbrojnych Danii podało, że ich żołnierze zostali wysłani na Łotwę bez amunicji

Duński batalion składający się z 750 żołnierzy został wysłany na początku maja na Łotwę, aby wspierać siły NATO bez amunicji. „To nie powinno się wydarzyć” – przyznało we wtorek dowództwo obrony duńskich sił zbrojnych.

Według cytowanego w komunikacie pułkownika Jensa Lonberga przez „błąd logistyczny” potrzebna do szkoleń oraz podtrzymania gotowości amunicja nie dotarła na Łotwę na czas. Jak przekazano, ostatecznie żołnierze otrzymali naboje 23 maja, czyli po trzech tygodniach od wyjazdu z Danii.

Sprawa wyszła na jaw za sprawą reportażu duńskiego nadawcy publicznego DR, w którym poinformowano, że wysłanym w pośpiechu żołnierzom „brakuje wszystkiego od amunicji po majtki”.

„Jeśli Putin zdecyduje się przekroczyć granicę (Łotwy), to nie jesteśmy w stu procentach gotowi. Może to kosztować moje życie i moich kolegów” –  przestrzegał Dennis, który z powodów bezpieczeństwa nie podał swojego nazwiska.

Na zdjęciach udostępnionych przez DR można zobaczyć, jak żołnierze wykorzystują do ćwiczeń używaną amunicję.

Jak twierdzi dowództwo obrony duńskich sił zbrojnych, niedobór amunicji nie odbił się negatywnie na umiejętnościach żołnierzy, gdyż „najpierw skupiono się na szkoleniu technicznym oraz taktycznym”.

Po ujawnieniu braków w duńskim batalionie wyjaśnień od ministra obrony Danii Mortena Bodskova zażądali przedstawiciele opozycji. Duński parlament wydał wcześniej zgodę na wysłanie wojska na Łotwę.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl