Kolejne rosyjskie wojska przybywają na ćwiczenia Zapad 2017

Rosyjskie wojsko przybywa na Białoruś przed manewrami Zapad 2017. O przybyciu kolejnej grupy – tym razem wojsk łączności – informuje gazeta białoruskiego ministerstwa obrony.

Białorusini ,,chlebem, solą” oraz występem orkiestry mieli witać wojskowych centralnego węzła łączności rosyjskiego sztabu generalnego. Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2017, mające rozpocząć się w połowie września, wzbudzają niepokój państw bałtyckich.

Niektórzy, w tym wiceszef MON Michał Dworczyk, obawiają się, że po zakończeniu ćwiczeń Rosja pozostawi część sprzętu i żołnierzy w pobliżu naszych granic.

Takiego scenariusza nie wyklucza też poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Musimy to dokładnie monitorować i niczego nie lekceważyć. Putin wszystko kalkuluje. W chwili obecnej, przy technologii satelitarnej, satelity wszystko monitorują i nie jest możliwe ukrycie tych jednostek. Zatem gdyby zostawili oni jakieś siły na Białorusi, to zostałoby to natychmiast odnotowane. Wtedy musieliby się z tego wytłumaczyć, gdyż jest to niezgodne z ustaleniami umowy NATO-Rosja z połowy lat 90. Nie wykluczam czegoś takiego. Musimy to monitorować i gdyby taką próbę prowokacji Putin podjął, trzeba by było odpowiednimi kanałami dyplomatycznymi reagować. Sojusz NATO na pewno będzie reagował – mówi Michał Jach.

Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2017 mają się odbyć w dniach 14-20 września. W ćwiczeniach tych ma wziąć udział 12,7 tys. wojskowych, w tym 3 tys. z Rosji. Zaangażowanych zostanie 700 jednostek sprzętu wojskowego.

Rosja wskazuje, że liczba kierowanych na ćwiczenia żołnierzy jest zgodna z międzynarodowymi standardami.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl