Dania pokieruje operacją usuwania z Libii arsenału chemicznego

Parlament Danii zdecydował w piątek, że wyśle kontenerowiec i 200 osób do pomocy przy międzynarodowej operacji pod egidą Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) usuwania broni chemicznej z ogarniętej chaosem Libii. Dania pokieruje operacją.

99 deputowanych głosowało za, nikt się nie sprzeciwił, przy 80 deputowanych wstrzymujących się od głosu w liczącym 179 miejsc Folketingu.

Operacją pokieruje Dania, ale inne kraje, w tym Finlandia i Niemcy, również mają się do niej przyłączyć – poinformowało duńskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Według MSZ w Kopenhadze w lipcu popierany przez ONZ libijski rząd jedności narodowej złożył formalny wniosek o międzynarodowe wsparcie przy likwidowaniu broni chemicznej.

Szef OPCW Ahmet Uzumcu z zadowoleniem powitał głosowanie w Danii, mówiąc, że kraj ten pomoże „Libii wypełnić zobowiązania wynikające z konwencji dotyczącej broni chemicznej”, nakazującej zniszczenie takiego arsenału. Libia przyłączyła się do konwencji w 2004 roku.

Jak podały duńskie władze, to OPCW i Stany Zjednoczone zwróciły się do Danii o wsparcie operacji.

Kiedy Libia zaczęła niszczyć swój arsenał chemiczny w 2004 roku, deklarowała że ma 24,7 ton gazu musztardowego, 1390 ton prekursorów (czyli substancji służących do produkcji śmiercionośnych gazów) oraz ponad 3 tysiące bomb zawierających broń chemiczną. Niszczenie broni chemicznej w tym kraju zostało przerwane w 2011 roku w czasie rewolty, gdy obalono reżim Muammara Kadafiego. Pozostało około 850 ton prekursorów, które zostały zmagazynowane w monitorowanym przez OPCW ośrodku w Ruwagha.

W 2014 roku Dania była zaangażowana w międzynarodową operację usuwania i niszczenia arsenału chemicznego w Syrii.


PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl