[TYLKO U NAS] Min. K. Tchórzewski: Idziemy w kierunku energetyki odnawialnej, ale trzeba rozwiązać problem pewności zasilania. Chcemy, żeby w Polsce w rynku mocy pozostała część elektrowni węglowych

Jeśli ma być energia odnawialna, to musi być bezpieczeństwo energetyczne, czyli zabezpieczenie, kiedy jej nie ma. (…) Idziemy w kierunku energetyki odnawialnej, ale trzeba było rozwiązać problem pewności zasilania. To była prawie 20-miesięczna walka o rynek mocy. Chcieliśmy, żeby w Polsce w rynku mocy pozostała część elektrowni węglowych – mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski w sobotnich „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam.

Alternatywą dla wyczerpywalnych paliw kopalnych są odnawialne źródła energii. Bezpieczeństwo energetyczne jest zabezpieczeniem w przypadku problemów z energetyką odnawialną – zauważył minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– Jeśli ma być energia odnawialna, to musi być bezpieczeństwo energetyczne, czyli zabezpieczenie, kiedy jej nie ma – oznajmił minister Krzysztof Tchórzewski.

– Idziemy w kierunku energetyki odnawialnej, ale trzeba było rozwiązać problem pewności zasilania. To była prawie 20-miesięczna walka o rynek mocy. Chcieliśmy, żeby w Polsce w rynku mocy pozostała część elektrowni węglowych, żebyśmy mogli zabezpieczyć. Jeżeli zbudujemy dużo energetyki odnawialnej, to ona ma pierwszeństwo, bo jest czysta. Ta konwencjonalna będzie używana, kiedy ta odnawialna jest nieczynna, więc ona się robi nierentowna. Jeżeli jest nierentowna, to zbankrutuje i nie będzie tej mocy czekającej, a jest nam potrzebna czynna. (…) Rynek mocy jest ustalony i  płacimy za te czekające elektrownie rocznie około 4 mld złotych – podkreślał.

Szef resortu energii wskazał na inwestycje, które mają wpłynąć na poziom bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.

– Czeka nas jeszcze po 2025 roku odstawienie części najstarszych elektrowni, część już po 2021 roku, natomiast w to miejsce będziemy musieli budować inne. Tę lukę będzie wypełniała zarówno energetyka jądrowa, jak i – już budowana – gazowa. Gazociąg Baltic Pipe jest w budowie, będzie czynny po 2022 roku, więc będziemy i w tej dziedzinie bezpieczni energetycznie, będziemy mieli paliwowe bezpieczeństwo. Ta różnorodność powoduje, że dzisiaj otwieramy się na odnawialne źródła energii – podsumował gość Telewizji Trwam.

Minister Krzysztof Tchórzewski odniósł się do sukcesu programu „Mój prąd”, który dedykowany jest wsparciu rozwoju energetyki obywatelskiej, a konkretnie segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych

– Komisja Europejska policzyła, że kiedy skończymy program „Mój prąd”, to będziemy na czwartym miejscu w Europie pod względem ilości energetyki obywatelskiej. Więc tutaj zaczynamy mieć też pewne dokonania. Cieszymy się, że jest takie wielkie zainteresowanie programem „Mój prąd”, bo przy tak wielkim wsparciu na pewno opłaca się zakładać takie instalacje. Wtedy nikt z was nie będzie się musiał martwić, czy prąd będzie drożał czy taniał – mówił szef resortu energii.

 

radiomaryja.pl

 

drukuj