Podlaskie: Polskie dzieci z Litwy mogą spędzić Boże Narodzenie w Polsce

Rodziny, które chcą podczas świąt ugościć polskie dzieci z domów dziecka lub ubogich rodzin z Litwy, mogą od wtorku zgłaszać się do białostockiego Stowarzyszenia „Otwarty Dom”. Jest ono jednym z dwóch w kraju, które organizują dzieciom taki pobyt.

Dzieci, które zaprasza Stowarzyszenie „Otwarty Dom” z Białegostoku, to podopieczni domów dziecka w Podbrodziu i Niemenczynie na Litwie oraz dzieci z ubogich rodzin z Bujwidz i Podbrodzia. Wszystkie mają polskie korzenie. Na ich przyjazd zgodę wyrażają rodziny, prawni opiekunowie lub dyrekcja placówki, w której przebywają.

Według Stowarzyszenia „Otwarty Dom”, w tym roku do Białegostoku przyjedzie czterdzieścioro dzieci. Święta spędzą głównie u rodzin z województwa podlaskiego, ale wyjadą także do Warszawy, Legionowa, Ełku oraz na Śląsk. Ich pobyt rozpocznie się 19 grudnia i potrwa do 30 grudnia. Podobny przyjazd organizuje też Stowarzyszenie „Otwarte Serca” z Gdyni.

Jak powiedziała PAP prezes białostockiego „Otwartego Domu” Irena Stankiewicz, taki przyjazd to dla dzieci możliwość kontaktu z krajem i polskimi tradycjami. Dzięki tym pobytom dzieci mogą doskonalić język ojczysty, uczą się też funkcjonować w rodzinie.

„Mają obowiązki, ale też otrzymują ciepło drugiego człowieka. Na przyjazd czekają cały rok, to ich nagroda za dobre zachowanie” – powiedziała Irena Stankiewicz.

Adela Bielewicz z Augustowa po raz pierwszy dwoje dzieci z Litwy przyjęła w tym roku na Wielkanoc.

„To bardzo sympatyczne, przemiłe, grzeczne dzieci i nie było żadnego problemu; wykonywały z nami wszystkie codzienne obowiązki. To jest zawsze też radość dla całej mojej rodziny” – powiedziała PAP. I dodała, że teraz chce przyjąć trójkę lub czwórkę, najchętniej rodzeństwo.

Stowarzyszenie „Otwarty Dom” podkreśla, że przyjęcie dzieci nie oznacza potrzeby stworzenia im luksusowych warunków i obdarowywania ich prezentami.

„Wystarczy oddzielne łóżko dla dziecka, wyżywienie i – to, co najważniejsze – poczucie bezpieczeństwa” – powiedziała Irena Stankiewicz.

Rodziny, które przyjmą dzieci, pokrywają koszt ich przyjazdu w wysokości 150 zł. Podczas pobytu dzieci będą miały zorganizowaną przez „Otwarty Dom” wspólną zabawę choinkową, wezmą też udział we Mszy św. w białostockiej katedrze.

Osoby, które chcą gościć małych Polaków z Litwy powinny zgłosić się do Stowarzyszenia „Otwarty Dom” na adres elektroniczny: [email protected] lub telefonicznie, pod numerami: 695 629 678 , 602-133-841.

Głównym celem działania Stowarzyszenia „Otwarty Dom” z Białegostoku jest pomoc polskim dzieciom na Wschodzie. Przyjazdy do Polski organizowane są od 2001 roku. Oprócz Bożego Narodzenia, dzieci zapraszane są też na święta Wielkanocne oraz na letni wypoczynek. Stowarzyszenie organizuje też w ciągu roku pomoc materialną dla dzieci z Litwy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl