KE chce wyjaśnień od Rosji w sprawie embarga mlecznego na Litwę

Komisja Europejska oczekuje od Rosji wyjaśnień w sprawie wstrzymania importu produktów mlecznych z Litwy i apeluje do obu krajów o rozwiązanie tego problemu – powiedział rzecznik komisarza UE ds. zdrowia Tonio Borga, Frederic Vincent.

„Komisja nie została formalnie poinformowana przez Federację Rosyjską o tym, jaki charakter mają jej obawy dotyczące bezpieczeństwa” produktów – powiedział Vincent. Dodał, że KE „naciska na rozmowy” między Rosją a Litwą i „będzie bardzo uważnie śledzić tę sytuację”. Rzecznik zaznaczył, że przed podjęciem jakichkolwiek kroków KE będzie musiała dowiedzieć się, co „dokładnie FR ma do powiedzenia na temat produktów mlecznych z Litwy”.

Przypomniał, że w przeszłości Rosja wprowadzała zakazy na niektóre towary z UE. Vincent podkreślił, że KE „jest w pełni przekonana, że litewskie produkty mleczne są bezpieczne”. „Musimy po raz kolejny powiedzieć, że UE ma najsurowszy system na świecie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności, ale czasami Rosjanie postrzegają bezpieczeństwo naszych produktów inaczej” – oświadczył rzecznik.

„Będziemy musieli z nimi to przedyskutować i będziemy próbować rozwiązać tę sytuację bardzo szybko” – dodał. Według cytowanego w sobotę przez radio Echo Moskwy premiera Litwy Algirdasa Butkevicziusa zaostrzenie przez Rosję przepisów dotyczących importu litewskich produktów mlecznych może być związane m.in. z listopadowym szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, na którym Ukraina ma podpisać umowę stowarzyszeniową z UE, a Mołdawia i Gruzja – parafować takie porozumienie.

Rzecznik komisarza UE ds. rozszerzenia Sztefana Fuelego, Peter Stano, powiedział, że „jakakolwiek presja wywierana na kraje, które chcą zbliżyć się do UE, jest nie do zaakceptowania”. „Wspieramy naszych partnerów, gdy muszą stawić czoło takim naciskom. Jesteśmy gotowi okazywać im solidarność i rekompensować” szkody – dodał Stano. Rzecznik przypomniał, że gdy Rosja nałożyła embargo na import wina z Mołdawii, co było odebrane jako kara za zbliżanie się tego kraju do UE, Komisja Europejska zaproponowała pełne otwarcie unijnego rynku dla importu wina z Mołdawii.

Od poniedziałku Rosja oficjalnie wstrzymała import produktów mlecznych z Litwy. Wprowadzenie embarga Moskwa uzasadniła wykryciem w litewskich wyrobach mlecznych drożdży, pleśni i bakterii E. coli. Główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej Giennadij Oniszczenko twierdzi, że służby sanitarne Rosji od dłuższego czasu wyrażały zaniepokojenie z powodu jakości produkcji mlecznej z Litwy.

 

PAP

 

drukuj