„Przekształcone szpitale muszą płacić podatek dochodowy”

 „Placówki medyczne działające w ramach spółek kapitałowych nie mogą korzystać ze zwolnienia z CIT. Sprawę musi rozstrzygnąć Naczelny Sąd Administracyjny” – informuje jeden  dzienników.

Decyzję o przyszłości szpitali, które zanotowały straty finansowe samorządy miały podjąć do końca września. Jeśli nie spłacą one pieniędzy, poszczególne publiczne placówki medyczne trzeba będzie przekształcić. Rolą państwa jest dbanie o zdrowie obywateli, o to żeby w Polsce funkcjonowała publiczna służba zdrowia, o czym wielokrotnie mówili politycy PiS – przypomina poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

– Ta sytuacja pokazuje jak bardzo źle przygotowano zmianę i reformę za czasów minister Kopacz. Wielokrotnie z różnych powodów krytykowaliśmy chociażby zapisy dotyczące działalności leczniczej. Podkreślam, że rolą państwa jest przede wszystkim dbanie o zdrowie obywateli, o to, żeby funkcjonowała publiczna służba zdrowia, a nie zmuszanie do prywatyzacji czy do komercjalizacji. Tym nie mniej, niezależnie od tych różnic światopoglądowych po wyjściu do służby zdrowia i po roli państwa nie wiedzieliśmy, że tak dużo błędów jest w dalszym ciągu w tej ustawie – powiedział poseł Tomasz Latos.

Poseł Tomasz Latos akcentuje, że po kolei wychodzą kolejne niedoróbki rządu PO-PSL. A rozporządzenie, przez które szpitale będą musiały płacić podatek dochodowy to kolejny przykład błędu w ustawie o działalności leczniczej.

– Przypominam chociażby kwestie związane z funkcjonowaniem hospicjów. Tych niedoróbek było wiele więcej. Teraz mamy kolejny błąd w ustawie, bo w tych kategoriach tak należy to traktować. Trzeba zadać sobie pytanie „co jeszcze kryje się w ustawie o działalności leczniczej?”. Nie ma wątpliwości, że tych błędów jest jeszcze więcej. Pamiętam tryb pracy nad tą ustawą i nieustające poprawki Ministerstwa Zdrowia do własnego dokumentu. Co chwilę cofaliśmy się do początku ustawy, co chwilę znajdowano jeszcze kolejne błędy, kolejne niedoróbki i jeszcze przed przyjęciem dostaliśmy wiele stron, kolejnych już niejako poprawek do poprawek – dodaje poseł Tomasz Latos.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl