Kielce: Od 1 września przeprowadzka szpitala dziecięcego

1 września rozpocznie się przeprowadzka pacjentów z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego do nowej siedziby pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. W poniedziałek wstrzymane zostaną planowe przyjęcia dzieci do starej placówki.

Harmonogram przeprowadzki szpitala dziecięcego do oddalonej o ok. 4 km na zachód nowej placówki przedstawiły w czwartkowym komunikacie władze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, w którego struktury zostanie włączony Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Władysława Buszkowskiego. Ma to związek z ukończeniem budowy nowej lecznicy dedykowanej oddziałom pediatrycznym na kieleckim Czarnowie.

Choć przeprowadzka lecznicy ma się rozpocząć 1 września, już 17 sierpnia wstrzymane zostaną planowe przyjęcia dzieci do starego szpitala. 25 sierpnia rozpocznie się wstawianie łóżek na nowe oddziały.

Jak poinformowano w komunikacie, do czasu rozpoczęcia przeprowadzki w szpitaliku mają zostać tylko chorzy, którzy koniecznie wymagają hospitalizacji, stąd wstrzymanie planowych przyjęć.

Przeprowadzka będzie operacją trudną, w którą bardzo angażują się oddziałowe i szefowie klinik ze szpitala dziecięcego – podkreślił dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) Andrzej Domański.

Władze szpitala szacują, że przenosiny małych pacjentów z ul. Langiewicza na Czarnów powinny zostać przeprowadzone w ciągu dwóch lub trzech dni. Dzieci będą przewożone do nowej placówki karetkami należącymi do WSzZ oraz Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.

Przeprowadzka będzie skomplikowana nie tylko z powodu konieczności transportu pacjentów, ale także ze względu na synchronizację oraz instalację systemów informatycznych.

Budowa nowej siedziby szpitala dziecięcego rozpoczęła się we wrześniu 2013 r. i trwała ponad rok. Jej potrzebę uzasadniano złym stanem dotychczasowego obiektu zlokalizowanego w kilku pawilonach przy ul. Langiewicza.

Kosztem 32 mln zł powstał nowy budynek o powierzchni ok. 8 tys. m kw. W szpitalu będzie ok. 160 łóżek. Wyposażenie obiektu kosztowało 18 mln zł. Inwestycję dofinansowano z funduszy Unii Europejskiej.

10 lipca br. radni sejmiku zdecydowali, że Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach zostanie połączony przez przejęcie z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym. Dotychczasowy szpitalik będzie funkcjonował jako jedna z jednostek organizacyjnych WSzZ pod nazwą Świętokrzyskie Centrum Pediatrii im. Władysława Buszkowskiego.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach to największa tego typu placówka w regionie i jedna z największych w Polsce. Szpital dziecięcy jest jedyną tego typu lecznicą w regionie. Powstał w 1921 r. z inicjatywy legionisty Władysława Buszkowskiego.

PAP/RIRM

drukuj