fot.freepik.com

Suwerenna Polska przygotowała projekt ustawy mającej przeciwdziałać przemocy wobec dzieci

Posłowie Suwerennej Polski przygotowali projekt ustawy, która ma przeciwdziałać przemocy wobec dzieci. O szczegółach na antenie TV Trwam mówił wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.

Projekt jest efektem wielomiesięcznych prac ze środowiskami działającymi na rzecz dzieci. Jest doprecyzowaniem ustawy antyprzemocowej 1.0 i 2.0.

– Ustawa jest kompleksową odpowiedzią na problem, który jest, co objawiło się w przypadku śmierci Kamilka z Częstochowy. System ma wiele luk, które trzeba wypełnić i właśnie to robimy – powiedział wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest tzw. procedura serious case review, czyli obowiązek raportowania przypadków przemocy wobec dzieci. Na podstawie tych dokumentów mają być wyciągane wnioski na przyszłość.

– Żeby analizować właśnie takie przypadki, jak Kamilka. Trzeba ocenić, co nie zadziałało tak jak trzeba, abyśmy wyciągali z tego wnioski i byli mądrzy przed szkodą, a nie za każdym razem zastanawiali się nad tym, kto zawinił – zaznaczył polityk.

Raportowaniem i analizowaniem przypadków przemocy będzie zajmował się specjalnie powołany w tym celu zespół ekspertów. Wiceminister Marcin Romanowski wskazywał, że ustawa niweluje luki prawne. W wielu przypadkach szwankuje nie system, a czynnik ludzki.

– Jedną z propozycji, którą złożyliśmy, jest wyposażenie pracownika w narzędzie, żeby on obiektywnie ocenił rzeczywistość dziecka – mówił wiceszef resortu sprawiedliwości.

W praktyce ma to doprowadzić do zwiększenia możliwości spotkania pracownika z dzieckiem. Ponadto ustawa przewiduje obowiązkowe szkolenia dla sędziów z zakresu komunikacji z dzieckiem. Rozwiązania są potrzebne tu i teraz. Wiceminister Marcin Romanowski wyraził nadzieję, że zostaną przyjęte jeszcze w tej kadencji Sejmu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl