fot. PAP

Polski rząd oszczędza na dzieciach

Pomimo drastycznie spadającej liczby urodzeń w Polsce, rząd oszczędza na najmłodszych – alarmuje jeden z dzienników. 2 mln 300 tys., czyli o 200 tys. mniej dzieci, otrzymało w ub. r. zasiłki rodzinne – wynika z danych resortu pracy, na które powołuje się gazeta.

Wydatki na świadczenia rodzinne wyniosły w ub. r. zaledwie 7 mld 400 mln zł, pomimo tego że w 2012 r. rząd podniósł nieznacznie kryterium dochodowe uprawniające do pomocy.

Według danych resortu, po wprowadzeniu od stycznia ub. r. kryterium dochodowego uprawniającego do tzw. becikowego, 100 tys. rodziców straciło do niego prawo. Jak pisze gazeta, budżet zaoszczędził na tym ok. 100 mln zł.

W konsekwencji polityki rządu Donalda Tuska, która nie zabezpiecza rodziny, młodzi Polacy wyjeżdżają i zakładają rodziny na emigracji i korzystają z pomocy państw Europy zachodniej – podkreśla poseł Elżbieta Rafalska z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

– Podniesienie kryterium dochodowego w zasadzie od 1 listopada 2012 było dalece niewystarczające, ponieważ nie zahamowało tej tendencji spadkowej. Efekt jest taki, że niewiele osób z tego korzysta. Z tego systemu wypadają również rodziny wielodzietne, a wiadomo, że one są najbardziej narażone na ubóstwo. Coraz mniej osób jest uprawnionych do korzystania z becikowego, bo tam też jest kryterium dochodowe. Wystarczyłoby więc, żeby podniesienie kryterium dochodowego odpowiadało rzeczywistej sytuacji – mówi Elżbieta Rafalska.

Wydatki na świadczenia rodzinne wyniosły w ubiegłym roku zaledwie 7 mld 400 mln zł, czyli o 700 mln zł mniej niż w 2004 roku – informuje dziennik.  Na tle wzrostu PKB widoczny staje się fakt, jak bardzo zmniejszyła się wartość pomocy z budżetu państwa dla polskich rodzin – alarmują eksperci.

RIRM

drukuj