fot. PAP

Potrzebna jest zmiana polityki

Potrzebne są fakty i zmiana polityki – w ten sposób Jarosław Kaczyński odniósł się do wizyty premiera na Śląsku w celu ratowania górnictwa.

Prezes PiS mówił również, że to za sprawą polityki prowadzonej przez Donalda Tuska, wcześniej natomiast Jerzego Buzka, zostały zamknięte kopalnie, a nasz kraj więcej węgla kupuje niż sprzedaje.

Jarosław Kaczyński podkreślał, że potrzebny jest proces reindustrializacji.

– Trzeba faktów, trzeba zmiany polityki, trzeba przywrócenia przyzwoitości, jeżeli chodzi o to wszystko, co wiąże się z różnicami w płacach – krótko mówiąc tego, czego ta władza dokonać nie potrafi, bo w tak drastycznej nawet sytuacji działa wedle swojego znanego sposobu działania. Wszystko jest po staremu. Są nowe słowa, jakieś nowe propozycje mające w gruncie rzeczy charakter medialny, ale jeżeli chodzi o istotę rzeczy, to wszystko po staremu: ku upadkowi polskiego górnictwa, ku utrwaleniu niesamodzielności energetycznej. Polska naprawdę m.in. dzięki węglowi może być samodzielna energetycznie –  mówił Jarosław Kaczyński.

Na Śląsku kończy się szczyt węglowy. W trakcie jego trwania premier Donald Tusk, ministrowie i związkowcy rozmawiali o przyszłości górnictwa.

Strona związkowa domaga się  m.in. pilnego wprowadzenia planu ratunkowego dla branży oraz uzgodnienia nowej długofalowej strategii dla całego sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

RIRM

drukuj