fot. PAP

Kaczyński gotowy do współpracy z Kopacz ws. zadłużonych we frankach

Szef PiS Jarosław Kaczyński wyraził gotowość do współpracy z premier Ewą Kopacz w sprawie pomocy osobom, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich. W przyszłym tygodniu premier poinformuje o sprawach, w których oczekuje współpracy opozycji – odpowiada rzecznik rządu.

„Premier Ewa Kopacz chce zmian w polskiej polityce i to się właśnie dokonuje. Skoro Jarosław Kaczyński może się zmienić, to znaczy, że polska polityka też może się zmienić, i (premier) uznaje to za pierwszy sukces swojego apelu i tego scenariusza politycznego, który wybrała” – powiedziała rzecznik rządu Iwona Sulik. Jak dodała, premier Kopacz w przyszłym tygodniu przedstawi katalog spraw, w których oczekuje współpracy opozycji.

Kaczyński stwierdził na piątkowej konferencji prasowej, że kredyty we frankach szwajcarskich to wielki problem. „Wszelkiego rodzaju sugestie, że mam osobiste anse do pani premier są nieuzasadnione. Jestem gotowy do współpracy we wszystkich sprawach, które są wspólne, ważne dla Polaków, także w tej sprawie, a oceniam panią premier jako polityka, jako premiera” – powiedział szef PiS.

Dodał, że aby zmienić sytuację osób zadłużonych można przyjąć różne rozwiązania – w tym kontekście wymienił m.in. przerwę w spłacie rat, czy przewalutowanie. Zdaniem Kaczyńskiego pozycja osoby, która wzięła kredyt powinna być mocniejsza, a uprawnienia banków i osób zaciągających kredyty powinny być symetryczne.

„Dzisiaj sytuacja jest głęboko asymetryczna. Stąd gotowość do współpracy w kwestii, która dla pewnej części Polaków jest bardzo ważna i kładzie się na ich życie cieniem, pod wieloma względami utrudnia życie, a często stawia wobec sytuacji życiowo trudnych, albo nawet wydaje się beznadziejnych” – zaznaczył Kaczyński.

Lider PiS oświadczył też, że jeśli współpraca rządu i opozycji byłaby możliwa, „byłoby to lepiej dla Polaków”. Dziś – powiedział Kaczyński – PiS proponuje współpracę w sprawie problemów osób zadłużonych we frankach szwajcarskich. „Będziemy proponować współpracę także w innych kwestiach” – zapowiedział prezes PiS.

Kopacz zwróciła się do szefa Komisji Nadzoru Finansowego z pytaniem, jak wyglądałyby ewentualnie stress testy dot. reakcji na umocnienie się franka szwajcarskiego. Poinformował o tym w środę szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki.

Pytania o sytuację osób, które zaciągnęły kredyty walutowe we frankach szwajcarskich pojawiły się po informacjach, że w Szwajcarii ma się odbyć referendum, w którym może zapaść decyzja o zwiększeniu do poziomu 20 proc. minimalnych rezerw złota – co może spowodować wzrost cen złota na świecie oraz znacznie umocnić szwajcarską walutę.

Kaczyński w trakcie konferencji prasowej mówił także o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. „Ostatnio powstał raport, mówię o raporcie rządowym, i został utajniony. Apeluję do pani premier, żeby odtajnić ten raport. Tu utajnienie nie ma żadnego uzasadnienia. Polacy mają prawo do wiedzy na ten temat” – powiedział szef PiS.

Pod koniec września „Dziennik Gazeta Prawna” informowała, że Kancelaria Premiera utajnia raport z kontroli ZUS. Efekty kontroli, według gazety, opatrzono w kancelarii premiera pieczęcią „informacja niejawna o klauzuli zastrzeżone”.

PAP

drukuj