Prezes PiS: Tusk ojcem „wielkiej biedy” Polaków

Zadaniem PiS jest odwrócenie fatalnego trendu obecnego rządu – przekonywał prezes partii Jarosław Kaczyński podczas Rady Politycznej.

W jego ocenie, to premier Donald Tusk jest ojcem „wielkiej biedy” Polaków. Kaczyński zapowiedział, że w lutym odbędzie się druga tura programowego kongresu PiS.

W swoim wystąpieniu otwierającym posiedzenie Rady Politycznej prezes PiS przekonywał, że w obliczu „wielu wydarzeń, afer, zmian w rządzie, całej masy plotek, zapowiedzi, że coś się jeszcze stanie”, „szczególnie istotne jest to, by potrafić odróżniać sprawy najważniejsze od tych innych”.

Zapowiadając drugą turę kongresu, podczas której zostanie uchwalony program, prezes PiS wskazał na podstawę tego programu. Zwrócił uwagę m.in. na problem demografii.

– Co to znaczy w praktyce odpowiedzieć na to wielkie wyzwanie z zapaścią demograficzną? To oznacza po pierwsze: podjąć odważnie politykę prorodzinną, tzn. zrealizować plan, w ramach którego państwo przejmuje znaczną część odpowiedzialności za utrzymanie najmłodszych. Żeby przychodziły na świat dzieci, musimy mieć także mieszkania. Musimy odważnie podjąć program budowy mieszkań dla zwykłych obywateli, o średnich i mniejszych dochodach. To jest ten warunek drugi. Warunek trzeci to miejsca pracy. To jest najpierw ograniczenie, a później likwidacja bezrobocia. Bez pracy nie ma rodziny. Bez rodziny nie ma dzieci – powiedział Jarosław Kaczyński.

Według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, elementami nowego programu partii powinny być propozycje dotyczące: inwestycji; rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw; zwiększenia liczby miejsc pracy; uwzględnienia potrzeb budownictwa mieszkaniowego.

Kaczyński zaznaczył, że „bez państwa wolnego od korupcji nikt nie jest w stanie tego programu przeprowadzić”. „Trzeba Polskę zasadniczo zmienić, trzeba Polskę uczynić krajem sprawiedliwym, bo dzisiaj jest krajem głęboko niesprawiedliwym” – mówił.

Podczas posiedzenia wybrano władze partii. Antoni Macierewicz został nowym wiceprezesem PiS. Wiceprezesami zostali ponadto politycy pełniący dotychczas tę funkcję: Mariusz Kamiński, Beata Szydło i Adam Lipiński.

Macierewicz, Kamiński, Szydło i Lipiński zostali wybrani na trzyletnią kadencję. Rada Polityczna wybierała także członków Komitetu Politycznego. Jego skład został poszerzony o trzech parlamentarzystów: Marcina Mastalerka, Stanisława Ożoga i Elżbieta Rafalska.

Szefem Komitetu Wykonawczego PiS pozostał Joachim Brudziński.

RIRM

drukuj