fot. pixabay.com

Badanie: 80 proc. Polaków uważa, że podatki w naszym kraju są niesprawiedliwe

83 proc. Polaków uznaje swój podatek dochodowy za zbyt wysoki, 80 proc. sądzi, że podatki w Polsce są niesprawiedliwe, a ponad połowa uważa, że sprawiedliwy i korzystny społecznie jest progresywny system podatkowy – wynika z badania przeprowadzonego na łamach serwisu Livecareer.pl.

Jak podano w badaniu „Co Polacy sądzą o podatkach?” ponad 1000 respondentów podzieliło się swoimi opiniami na temat systemu podatkowego w Polsce.

„Aż 83 proc. Polaków uznaje swój podatek dochodowy za zbyt wysoki, a 80 proc. sądzi, że podatki w naszym kraju są niesprawiedliwe” – czytamy w informacji o wynikach badania.

Jednocześnie 83 proc. badanych uznało, że polski rząd nieodpowiedzialnie wydaje pieniądze zebrane z podatków dochodowych. Tyle samo osób stwierdziło, że obowiązek płacenia podatku dochodowego jest bezprawnie narzucany polskim obywatelom.

Z badania wynika, że 63 proc. ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że bez wpływów z podatków państwo nie jest w stanie sprawnie funkcjonować, a 90 proc. chciałoby, żeby zapewniało wysoki poziom usług publicznych.

Prawie 3/4 ankietowanych (74 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że ich dochody są wynikiem wyłącznie ich własnej pracy, w związku z czym nie powinni musieć odprowadzać podatku dochodowego. Taki sam odsetek badanych sądzi, że gdyby obywatele chcieli korzystać wyłącznie z usług prywatnych, powinni być zwolnieni z obowiązku płacenia podatku dochodowego.

„Wśród ankietowanych aż 71 proc. przyznało, że byłoby gotowych za każdym razem płacić z własnej kieszeni za usługi medycznie, gdyby nie musiało płacić podatku dochodowego (w tym 81 proc. osób o najwyższych dochodach). Za prywatną edukację po zwolnieniu z podatku dochodowego skłonnych byłoby płacić 65 proc. pytanych” – napisano.

Ponadto badanie pokazało, że 58 proc. ankietowanych za sprawiedliwy i korzystny społecznie uważa progresywny system podatkowy. Jednocześnie systemu progresywnego jako korzystnego nie popiera 51 proc. osób poniżej 25. roku życia oraz 53 proc. wśród zarabiających powyżej 4 tys. netto miesięcznie.

„Aż 64 proc. badanych sądzi, że osoby o wyższych dochodach powinny płacić większy podatek (wśród osób o dochodach wyższych niż 4 tys. zł netto z powyższym stwierdzeniem nie zgadza się 54 proc. pytanych). Równo 50 proc. badanych uważa, że wszyscy powinni odprowadzać ten sam procent podatku dochodowego” – napisano.

Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl, zwraca uwagę w komentarzu, że każdy chciałby płacić niższe podatki i mieć większe dochody, a jednocześnie ogromna większość respondentów chciałaby, aby usługi publiczne były na wysokim poziomie.

„System podatkowy jest skomplikowany i obywatelom trudno jest dostrzec bezpośredni związek pomiędzy rozliczeniem podatkowym a działaniem państwa, często zresztą niedoskonałym i niewystarczającym. To, co zapewnia obywatelom, np. darmową edukację, staje się więc przezroczyste i mało atrakcyjne” – tłumaczy Małgorzata Sury.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl