zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay.com

Rząd wprowadzi nowy podatek dla właścicieli pojazdów spalinowych

Rząd zobowiązał się do wprowadzenia nowego podatku dla właścicieli pojazdów spalinowych. Obciążenie dla obywateli zostało zawarte w tzw. kamieniach milowych zapisanych w polskim Krajowym Planie Odbudowy, który zatwierdziła Komisja Europejska.

Podatek od aut spalinowych miałby zostać wprowadzony od 2026 roku. Do 2024 r. rząd ma podwyższyć opłatę rejestracyjną za takie samochody, co ma zachęcać do kupowania aut elektrycznych lub wodorowych.

Kamienie milowe zakładają też wprowadzenie stref niskoemisyjnych w największych miastach do 2025 roku.

Dr Marcin Kędzierski, ekonomista, wskazał, że w wyniku transformacji energetycznej musimy się liczyć z rosnącymi kosztami nie tylko ogrzewania, ale także transportu.

– Jedną z propozycji jest wprowadzenie dodatkowego podatku od pojazdów spalinowych od 2026 roku. Oczywiście jest tak, że musimy patrzeć, aby nowe podatki nie dotknęły głównie najgorzej sytuowanych, którzy najczęściej nie mają dostępu do transportu zbiorowego i muszą korzystać z własnych samochodów. Nie da się uciec od wprowadzenia dodatkowych opłat za korzystanie z węglowodorów oraz innych brudnych źródeł energii, dlatego że nie zatrzymamy pociągu pod nazwą unijna polityka klimatyczna, który nabrał już charakteru globalnego – powiedział dr Marcin Kędzierski.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wdrożenie kamienia milowego w postaci obciążeń dla właścicieli samochodów spalinowych. Wskazał, że samochody, które będą miały mniejszą emisję CO2, będą miały preferencje.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl