Sejm zajął się projektem dot. zmian podatkowych w Polskim Ładzie

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu dotyczącego zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zaznaczali, że na zmianach podatkowych skorzysta 18 mln Polaków. Krytyki nie szczędziła opozycja, przekonując, że przepisy zaszkodzą m.in. emerytom.

Projekt nowelizujący ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych to zmiany zapowiadane w programie Polski Ład. Przewiduje on podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie pierwszego progu podatkowego z 85,5 tys. do 120 tys. złotych.

– Oznacza to brak podatku od osób zarabiających płacę minimalną i od 2/3 emerytów. Oznacza to również, że liczba osób płacących według stawki 32 proc. zmniejszy się o połowę, czyli aż o 620 tys. osób – mówi wiceminister finansów, Jan Sarnowski.

Dzięki zmianom w kieszeniach Polaków ma pozostać dodatkowe 16,5 mld złotych. Projekt równocześnie kończy z możliwością odliczania od podatku składki zdrowotnej. To oznacza, że emeryci, pracownicy i większość przedsiębiorców zapłaci pełną (dziewięcioprocentową) składkę zdrowotną. Przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie podatku liniowego zapłacą składkę na poziomie 4,9 procent. Z kolei dla ryczałtowców składka ma zależeć od przychodów firmy – informuje poseł Henryk Kowalczyk z PiS.

– Podstawa obliczenia składki zdrowotnej będzie zupełnie inna dla tych, którzy mają małe przychody – do 60 tys. złotych. (…) Jeśli mamy powyżej 300 tys., wtedy tak naprawdę rośnie w sposób istotny – mówi Henryk Kowalczyk.

Środki będą przeznaczone na wzrost nakładów na służbę zdrowia do 7 procent PKB. Zmian domaga się Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz.

– Żeby zostawić podatek liniowy z ryczałtową składką zdrowotną. (…) Żeby przy podatku ryczałtowym także pozostawiono ryczałtową składkę na ubezpieczenie zdrowotne – wskazuje Adam Abramowicz.

Przedsiębiorcy obawiają się zwiększenia biurokracji – przyznaje Jarosław Konaszewski, krawiec.

– Wszystko trzeba przeliczać. Musi być armia ludzi, która będzie to rozliczała – wyjaśnia Jarosław Konaszewski.

Równocześnie rząd proponuje firmom dodatkowe ulgi. Chce wspierać wchodzenie na giełdę polskich firm oraz rozwój startupów. Korzystne zmiany zostaną wprowadzone do estońskiego CIT-u.

– Nowością jest brak powiązania wejścia w estoński CIT z obowiązkiem wykonywania inwestycji w ciągu najbliższych lat, brak podatku na wejściu i wyjściu – mówi wiceminister Jan Sarnowski.

Wniosek o odrzucenie projektu w Sejmie po pierwszym czytaniu złożyła Platforma Obywatelska.

– PiS liczy na to, że zanim ludzie się zorientują – że im się nie polepszyło, tylko pogorszyło – to zdążą przeprowadzić wybory parlamentarne. Jak zawsze chcą oszukać ludzi – przekonuje poseł Izabela Leszczyna z PO.

Konfederacja zapowiada złożenie poprawki przywracającej możliwość odliczenia składki zdrowotnej. Lewica zwraca z kolei uwagę na konsekwencje zmian, które mogą dotknąć emerytów.

– Likwidujecie możliwość odliczenia np. wydatków na lekarstwa. Do czego to doprowadza? Może się okazać, że przez dziewięcioprocentową składkę emeryci i renciści będą płacili więcej – wskazuje poseł Dariusz Wieczorek z Lewicy.

Dodatkowe 2 mld złotych do budżetu ma zapewnić minimalny podatek dochodowy dla największych firm, które działają w Polsce, ale nie inwestują. Według dra Krystiana Mieszkały, ekonomisty, to najważniejsza ze zmian podatkowych.

– Jeżeli duży podmiot wchodzi na rynek, to wypiera drobnych przedsiębiorców, przez co zabiera miejsca pracy, a dodatkowo nie płaci podatków – zauważa dr Krystian Mieszkała.

Sejm zajął się w piątek również projektem ustawy wprowadzającym Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Będzie przysługiwać od przyszłego roku na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Będzie to łącznie 12 tysięcy złotych na dziecko – informuje minister rodziny, Marlena Maląg.

– Rodzice będą decydowali, czy kapitał będą pobierali przez rok po tys. zł, czy przez dwa lata po 500 zł – mówi minister Marlena Maląg.

Kapitał opiekuńczy popierają wszystkie kluby parlamentarne.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl