fot. PAP/EPA

Szefowie dyplomacji USA i Rosji spotkają się w Rzymie

Sekretarz stanu USA John Kerry spotka się dziś w Rzymie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrowem – poinformowały ministerstwa spraw zagranicznych obu krajów. Będzie to 17. spotkanie obu ministrów w tym roku.

Szefowie dyplomacji będą rozmawiać o sytuacji na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie – podał amerykański Departament Stanu, podczas gdy wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow poinformował tylko o planowanych rozmowach na temat „ostatnich wydarzeń w Izraelu, Palestynie, Jerozolimie oraz całym tym regionie”.

Wcześniej w sobotę – reagując na uchwalenie przez Kongres USA ustawy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji – Riabkow ostrzegł, że Kreml podejmie przeciwdziałania, jeśli Stany Zjednoczone nałożą na nią nowe sankcje w związku z kryzysem na Ukrainie

Wyraził nadzieję, że kwestia ta zostanie omówiona na spotkaniu Ławrowa i Kerry’ego w Rzymie. Departament Stanu podał pierwotnie, że spotkanie odbędzie się w poniedziałek, później potwierdził niedzielny termin.

W czwartek obie izby amerykańskiego Kongresu przyjęły jednomyślnie ustawę o wolnej Ukrainie (Ukrainie Freedom Act), w której zwracają się do prezydenta Baracka Obamy o zaostrzenie sankcji wobec Rosji oraz udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej, w tym o dostawy broni śmiercionośnej. Ustawa wymaga podpisu prezydenta. Biały Dom podał, że Obama jeszcze nie zdecydował, czy ją podpisze.

Dotychczas administracja USA sprzeciwiała się dostarczeniu Kijowowi broni śmiercionośnej, co uzasadniano obawami, że doprowadzi to do zaostrzenia konfliktu na wschodzie Ukrainy.

PAP

drukuj