fot. TV Trwam

Spotkanie z ministrem rolnictwa

W województwie pomorskim odbyło się spotkanie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem. Dotyczyło programu działań resortu na lata 2015 – 2019 oraz priorytetów na rok bieżący.

Podczas spotkania minister rolnictwa przedstawił informacje o realizacji rządowego programu rolnego. Zainicjowano także powstanie wojewódzkich zespołów rolnych. Będą one miały za zadanie przygotować założenia do programu rozwoju obszarów wiejskich w poszczególnych województwach na lata 2020 – 2026. Wówczas ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi będzie mogło skuteczniej pomóc w rozwoju danego regionu.

– W ramach tego programu potrzeby rolników zostaną bardziej zidentyfikowane. Wówczas powstanie nowa perspektywa finansowa i będzie możliwe skierowanie środków na ten cel, który zostanie ustalony przez zespół wojewódzki – podkreślał minister Krzysztof Jurgiel.

W spotkaniu udział wzięli także rolnicy województwa pomorskiego. Przedstawili ministrowi Krzysztofowi Jurgielowi problemy, z którymi muszą się, na co dzień zmierzać.

– Jako hodowcy drobiu, od wielu już lat coraz bardziej borykamy się z większymi problemami ze strony różnych instytucji, różnych ograniczeń, czy też biologii, w postaci np. ptasiej grypy – mówił Mariusz Sobierajski z Pomorskiego Zrzeszenia Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.

Do końca ubiegłego roku z powodu ptasiej grypy zutylizowano prawie milion sztuk drobiu. Wprowadzono także zakaz jego wypuszczania na wybieg. Jednak w ciągu ostatnich kilku tygodni zjawisko ptasiej grypy nie występuje w hodowli, dlatego też minister Jurgiel w następnym tygodniu wydać ma rozporządzenie, które uchyli ten zakaz. Przekonuje jednak, aby rolnicy chętniej zawierali umowy na ubezpieczenie upraw i zwierząt.

– Tutaj apeluję czy też zachęcam rolników, aby takie umowy zawierali, bo najlepszą formą rekompensaty jest rekompensata zakładu ubezpieczeniowego. Natomiast, jeśli będą przypadki klęsk żywiołowych, wtedy oczywiście państwo będzie podejmowało działania zgodnie z prawem – zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Działania podjęte przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi mają pomóc rolnikom w uprawie oraz sprzedaży produktów. W ubiegłym roku resort otworzył i udostępnił dwadzieścia siedem zagranicznych rynków zbytu.  Jednym z najciekawszych z nich jest rynek chiński, gdzie eksportuje się przeważnie właśnie drób, ale także jabłek i mleka.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj