fot. flickr.com

Termin składania wniosków o przyznanie pomocy suszowej dla rolników przesunięty do 16 listopada

Do 16 listopada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedłużyło termin składania wniosków o przyznanie pomocy suszowej dla rolników. Część urzędów wojewódzkich ma uwagi do protokołów suszowych dotyczące m.in. nieczytelnych podpisów. W związku z tym odsyłają je z powrotem do gmin, przez co procedura zostaje wydłużona.

Jak zaznacza resort, chodzi o uniknięcie sytuacji, w których rolnicy z powodów od siebie niezależnych nie mogą złożyć dokumentów. Polski rząd przygotował 1,5 mld zł na wypłaty pomocy suszowej dla rolników – przypomniał na antenie Radia Maryja w programie „Aktualności dnia” poseł Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Te pieniądze są przygotowane. To jest ogromna kwota. Nigdy takiej nie było. Dla porównania, w 2015 r. było to nieco powyżej 400 mln zł, a teraz ponad trzy razy tyle. Już teraz wiemy, że wpłynęło wniosków więcej niż ta kwota. Jednak chcę uspokoić – premier Morawiecki powiedział, że gdyby okazało się, że 1,5 mld zł jest za mało, to będą kolejne środki. Wszyscy otrzymają szacunkowe odszkodowania. Zatem polski rząd zadziałał bardzo szybko i bardzo dobrze. Nie ma obawy, żeby pieniędzy dla rolników zabrakło – zaznaczył Robert Telus.

Stawka pomocy dla rolników, którzy ubezpieczyli co najmniej połowę swoich upraw w przypadku strat pow. 70 proc. wynosi 1 tys. zł. na hektar. Tam, gdzie straty wynoszą więcej niż 30 proc. jest to 500 zł na hektar. Do 24 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła już 600 mln zł.

RIRM

drukuj