KE: W piątek szczegółowe regulacje dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.

Komisja Europejska ma przedstawić w piątek szczegółowe regulacje dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. Najprawdopodobniej nie będą one napawać optymizmem, tym bardziej, że Komisja Europejska we wspólnym budżecie na politykę spójności dokonała znaczących cięć.

W środę Parlament Europejski odrzucił cięcia w unijnym budżecie na ten cel. Sprzeciwił się też „renacjonalizacji” polityki rolnej. [czytaj więcej]

W obliczu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i dziury w unijnym budżecie, jaka w związku z tym powstaje, temat renacjonalizacji polityki rolnej, czyli przekazania państwom członkowskim ewentualnego wsparcia dla rolników, był omawiany w Brukseli. Tego obawiały się zwłaszcza biedniejsze państwa członkowskie. Dla nich wypłacanie dopłat dla rolników mogłoby być sporym obciążeniem budżetowym. Koncepcja renacjonalizacji nie została jednak zaproponowana przez KE, gdy przedstawiała 2 maja ogólny budżet na lata 2021-2027. Szczegóły dotyczące tego, jak będzie wyglądała Wspólna Polityka Rolna mają zostać przedstawione w piątek. Z kolei wiadomo już, że we wspólnym budżecie na politykę spójności będzie zdecydowanie mniej środków.

Łącznie w ramach polityki spójności Polska otrzyma 64 mld euro. Oznacza to, że trafi do nas 19,5 mld euro mniej niż obecnie. Dla naszego kraju to ogromna strata, dlatego Polska nie poprze budżetu w kształcie zaproponowanym przez KE – powiedział Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Żeby budżet unijny został uchwalony, musi być zgoda wszystkich krajów członkowskich, a widać wyraźnie, że raczej trudno będzie Komisji Europejskiej liczyć na to, że wszystkie kraje członkowskie poprą tę propozycję budżetu – zaznaczył Jerzy Kwieciński.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl