fot.twitter.com

ARiMR: blisko 4 mld zł zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich na kontach rolników

Do 29 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała ok. 1,2 mln rolnikom zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich kwotę 3 mld 974 tys. zł – poinformowała w środę Agencja.

ARiMR wypłaca zaliczki dopłat bezpośrednich od 16 października. A także – w tym roku po raz pierwszy – zaliczki na poczet płatności obszarowych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Zaliczki w 2019 r. przekazywane są polskim rolnikom na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70 proc. stawki, 85 proc – w przypadku płatności z PROW.

Jak informuje Agencja, do 700 tys. rolników trafiło prawie 3,1 mld zł w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, a blisko 500 tys. rolników otrzymało ponad 900 mln zł w ramach zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.

Warunkiem wypłaty zaliczek płatności obszarowych (płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna, płatność ekologiczna oraz premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa) jest zakończenie kontroli administracyjnej, a przy zaliczkach płatności bezpośrednich wymagane jest jeszcze zakończenie kontroli na miejscu.

Przekazywanie zaliczek zakończy się 30 listopada 2019 r., a od dnia 2 grudnia rozpocznie się realizacja pełnych płatności.

Pula środków przeznaczonych w 2019 r. na dopłaty bezpośrednie wynosi ok. 15 mld zł. O płatności te ubiega się ponad 1,3 mln rolników. Z kolei maksymalna kwota na realizację płatności obszarowych PROW to ok. 2,86 mld zł, o te płatności wnioskuje ok. 975 tys. rolników.

PAP

drukuj