fot. PAP

Krzysztof Jurgiel o zadaniach dla Ministerstwa Rolnictwa

Kwestia opłacalności produkcji rolnej i stabilizacji rynków rolnych – to główne problemy, na które zwracamy uwagę – zaznacza przyszły minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Skład kandydatów na członków przyszłego rządu zatwierdzonych przez Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości przedstawiła wczoraj przyszła premier Beata Szydło.

Krzysztof Jurgiel ma być po raz drugi ministrem rolnictwa w rządzie PiS-u. To zwolennik wyrównania dopłat dla polskich rolników w stosunku do tych obowiązujących w Europie Zachodniej.

W rozmowie z naszą redakcją Krzysztof Jurgiel wyraził nadzieję, że sprawy rolnictwa będą mocno akcentowane w expose przyszłej premier. Zwrócił też uwagę że w obszarze rolnictwa mamy do czynieni z dwoma głównymi problemami.

– Jest to sprawa opłacalności produkcji rolnej i stabilizacji rynków rolnych. Wymaga to uporządkowania, ale jest to też związane z naszą działalnością na forum UE, ponieważ tam jest stanowione prawo dotyczące rynków rolnych. Drugi problem to jakość życia na obszarach wiejskich. Wiąże się to ze zmianą – tak jak w naszym programie – podejścia do polityki rozwoju w kraju – słynnej koncepcji, którą preferowała PO, czyli polaryzacyjno-dyfuzyjny rozwój na rozwój zrównoważony i trwały – zaznaczył polityk.

Na czwartek zaplanowane jest pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu nowej kadencji. Wówczas premier Ewa Kopacz ma złożyć dymisję jej rządu. Od tego czasu prezydent ma 14 dni na powołanie nowego rządu i odebranie od niego przysięgi.

RIRM

drukuj