fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Trwa prezydencka wizyta w Holandii

Przyszły budżet Unii Europejskiej, brexit oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu – to niektóre tematy spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i goszczącego go w Holandii premiera tego kraju Marka Rutte.

Na początku roboczego śniadania w Hadze premier Holandii wyraził uznanie dla polskich żołnierzy, którzy uczestniczyli w walkach o wyzwolenie tego kraju. Szef rządu podkreślał też obecne partnerstwo Polski i Holandii oraz fakt, że oba kraje skorzystały na europejskiej integracji.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę m.in. na dobre relacje obu państw w obszarze politycznym i gospodarczym. Mówił też o tematach poruszanych podczas spotkania.

– Przede wszystkim chce podkreślić bardzo dobre relacje Polski z Holandią na niwie politycznej i gospodarczej. Inwestycje holenderskie są w Polsce ogromne. Mam nadzieję, że będą rosły także polskie inwestycje w Holandii. Będziemy rozmawiali właśnie o tym wspólnym rynku gospodarczym oraz inwestycjach związanych z wolnością świadczenia usług, świadczeniem pracy, a także problemami związanymi z brexitem, które w tej chwili zaprzątają głowy nas wszystkich. W tym kontekście nie sposób pominąć także kwestii przyszłego europejskiego budżetu, wieloletnich ram finansowych i ich kształtu oraz tego, jakie środki zostaną skierowane na politykę spójności, a jakie na wspólną politykę rolną. To są najbardziej palące europejskie kwestie – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent spotka się także z przewodniczącymi obu izb holenderskiego parlamentu. Ponadto w programie wizyty są spotkania z przedstawicielami instytucji międzynarodowych, w tym z prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi też Rotterdam, gdzie dojdzie do podpisania memorandum ws. współpracy między Portem Szczecin-Świnoujście a Portem w Rotterdamie.

RIRM

drukuj