fot. PAP/EPA

Holandia: policjanci strzelali „na oślep” do rolników

Przed posterunkiem policji w Leeuwarden na północy kraju trwa demonstracja rolników, którzy domagają się uwolnienia 16-letniego traktorzysty. W nocy z wtorku na środę policjanci oddali do niego strzały, a potem umieścili w areszcie. „Nie rozumiem dlaczego policjanci strzelali do niego, a nie w opony. Przecież on mógł umrzeć” – powiedziała matka zatrzymanego chłopca dla dziennika „Algemeen Dagblad”. 

Policjanci oddali strzały do rolników blokujących rondo przy wjeździe na autostradę A32 w pobliżu Heerenveen. Rolnicy protestowali przeciwko polityce klimatycznej rządu. Trzy osoby zostały aresztowane.

Holenderska policja przyznała, że „oddano strzały ostrzegawcze i strzały celowane”.

Po apelu organizatorów rolniczych protestów demonstranci zebrali się w środę po południu przed komisariatem policji w Leeuwarden. Znajduje się tam trzech aresztowanych rolników, w tym szesnastolatek.

W środę rano policja poinformowała na Twitterze, że nastolatek próbował staranować policyjny radiowóz. Funkcjonariusze mieli wówczas oddać strzały ostrzegawcze. Media informowały jednak, że w przedniej szybie traktora znajdowały się ślady po kulach.

Portal RTL Nieuws cytował światków zdarzenia, którzy twierdzili, że policjanci strzelali na oślep, a traktor próbował odjechać. Na miejscu aresztowano trzy osoby, wśród nich 16-letniego mieszkańca wioski Akkrum w północnej Holandii.

Minister sprawiedliwości zapowiedziała na Twitterze powołanie specjalnej komisji, która ma zbadać „incydent z użyciem broni”.

W Niderlandach trwały protesty przeciwko rządowym planowym ograniczania emisji tlenku azotu. Rolnicy od wielu dni blokowali autostrady oraz drogi lokalne w wielu częściach kraju. Od poniedziałku blokowane były centra dystrybucyjne niektórych sieci handlowych. Organizatorzy zapowiadali kontynuowanie protestu i jego rozszerzenie, m.in. o blokowanie dojazdów do lotnisk.

Holenderska policja aresztowała też ośmiu rolników, którzy protestowali w ubiegłym tygodniu przed domem Christianne van der Wal, minister rolnictwa. Posesja została obrzucona petardami. Demonstranci przerwali policyjną blokadę oraz zdemolowali policyjny radiowóz.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl