fot. pixabay

Problemy techniczne z aplikacją dla rolników

Rolnicy krytykują aplikację, która służy do szacowania strat spowodowanych suszą. Nie wykluczają akcji protestacyjnej. Według gospodarzy wprowadzona 2 lata temu aplikacja nie spełnia należycie swojej funkcji. Wpływa to negatywnie nie tylko na wysokość odszkodowań wypłacanych przez państwo, ale również komercyjnych.

Rolnicy proponowali, aby szacowanie strat odbywało się przez specjalne komisje powołane przez wojewodę, tak jak to było przed uruchomieniem aplikacji.

O potrzebie powrotu do tego rozwiązania w rozmowie z Radiem Maryja przekonywał Edward Kosmal, wiceprzewodniczący Rolniczej „Solidarności”. Wskazał przy tym na wady narzędzia opracowanego przez resort.

– Jeszcze w tym roku należałoby powołać komisje, żeby działały, bo aplikacja nie uwzględnia wszystkich czynników, które powodują obniżkę plonów. Udowodniliśmy, że wysokie nasłonecznienie, temperatura, która występuje co roku w miesiącu czerwcu, powoduje, że życie biologiczne zamiera.  Aplikacja tego nie uwzględnia. Nie działa i wielu rolników się skarżyło, że aplikacja ich nie zaakceptowała mimo złożonych wniosków. Są w tzw. chmurze i nie można ich pobrać. Aplikacja nie działa, często się zawiesza i jest słaby dostęp – wyjaśnił  Edward Kosmal.

Ministerstwo poinformowało w odpowiedzi dla Dziennika Gazety Prawnej, że nie ma powrotu do zastąpienia aplikacji komisjami szacującymi straty.  Jednocześnie resort zapowiedział zmiany, które mają sprawić, że narzędzie będzie działać dokładniej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl