fot. pixabay.com

Holandia: cyberatak na strony internetowe z wynikami badań na COVID-19

Po ataku na strony internetowe przychodni publicznych (GGD) we wtorek i w środę w dużej części Holandii niemożliwy był dostęp do wyników testów na obecność koronawirusa. Nie można było się także umówić online na badanie.

Jednocześnie połowa Niderlandów zmienia kolor na ciemnoczerwony na europejskiej mapie zagrożenia COVID-19.

O ataku poinformowała centrala przychodni publicznych GGD GHOR. Doszło do nich we wtorek i w środę.

„Pacjenci nie mogli umawiać się na testy oraz szczepienia, a także uzyskać informacji o wynikach badań” – twierdzi GGD GHOR. [czytaj więcej]

Rzecznik centrali oświadczył dziennikowi „Het Parool”, że atak dotyczył 16 przychodni m.in. w Amsterdamie, Rotterdamie, Utrechcie oraz Maastricht.

„Byliśmy zabezpieczeni przed tego typu atakami, a jednak zostaliśmy nimi zaskoczeni. Obecnie ciężko pracujemy nad rozwiązaniem strukturalnym, abyśmy mogli lepiej je odpierać” – powiedział rzecznik.

Nie wiadomo na razie kto przeprowadził atak.

Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem w Niderlandach spowodowała, iż w czwartek większa część kraju została oznaczona ciemnoczerwonym kolorem na europejskiej mapie infekcji covidowych. Jak przypomina portal NOS mapa jest przygotowywana w oparciu o liczbę zgłoszonych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni.

Branża turystyczna obawia się, że może to wpłynąć negatywnie na wyjazdy wakacyjne.

„Francja żąda obecnie od Holendrów negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa z ważnością 24 godzin, to absurd” – ocenia Frank Oostdam, szef organizacji branży turystycznej ANVR (odpowiednik Polskiej Izby Turystyki), cytowany przez dziennik „De Telegraaf”.

„Rząd próbuje ratować wakacje Holendrów na szczeblu dyplomatycznym” – informuje gazeta.

Na początku tygodnia minister zdrowia Hugo de Jonge powiedział, że rozmawia z przedstawicielami rządów kilku państw w sprawie interpretacji europejskiej mapy zakażeń.

„Od liczby zakażeń większe znaczenie ma liczba szczepień i liczba przyjęć do szpitali” – argumentował Hugo de de Jonge.

Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) w Niderlandach ciągle rośnie liczba pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa. W ciągu ostatnich siedmiu dni rejestrowano ich średnio 9460 dziennie. To o 13 procent więcej niż siedem dni wcześniej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl