fot. pixabay.com

Rosja wydała władzom w Mińsku Białorusina wbrew decyzji ETPCz

Rosja zrealizowała wniosek Białorusi o ekstradycję sportowca Alaksieja Kudzina, oskarżanego o atak na milicjanta w czasie protestów latem 2020 roku. Wcześniej Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) zabronił ekstradycji ze względu na „zagrożenie torturami”.

W komunikacie wydanym w czwartek białoruska Prokuratura Generalna poinformowała, że Moskwa wydała Alaksieja Kudzina, realizując wniosek Mińska o ekstradycję.

„Decyzja prokuratury generalnej Rosji weszła w życie: Sąd Najwyższy uznał decyzję za zgodną z prawem i uzasadnioną” – podano w komunikacie, wskazując, że Alaksiej Kudzin jest już na Białorusi.

37-letni Alaksiej Kudzin to utytułowany kickbokser i zawodnik muay thai (boksu tajskiego). Na Białorusi jest oskarżony o zastosowanie siły wobec funkcjonariusza milicji w czasie powyborczych protestów 10 sierpnia 2020 roku. Obrona twierdzi, że w czasie zatrzymania Alaksiej Kudzin został „brutalnie pobity”.

Po zatrzymaniu w sierpniu Alaksiej Kudzin został zwolniony i przebywał w areszcie domowym. Mężczyzna nie stawił się na proces. Wyjechał do Rosji, gdzie został – na wniosek Białorusi – zatrzymany w styczniu, a Mińsk zażądał ekstradycji sportowca.

21 lipca ETPCz w Strasburgu zabronił ekstradycji Alaksieja Kudzina ze względu na groźbę represji i tortur na Białorusi.

PAP

drukuj