Związkowcy: ruszy akcja informacyjna dot. sytuacji w górnictwie

Górnicze związki zawodowe przygotowują się do ogłoszenia w październiku pogotowia protestacyjnostrajkowego. Powodem jest niewykonanie przez rząd zasadniczych elementów porozumienia, zawartego 17 stycznia bieżącego roku.

Poziom realizacji ustaleń związkowcy ocenili na 25 proc. W związku z tym od września górnicze centrale związkowe rozpoczną na Śląsku akcję informacyjną na ten temat. Takie decyzje zapadły dziś na spotkaniu reaktywowanego po kilku miesiącach Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” mówi, że rząd m.in. nie powołał dotąd Nowej Kompanii Węglowej i nie przekazał kopalni Brzeszcze do jednej ze spółek energetycznych.

Te działania rządu, w ramach podpisanego porozumienia oceniamy bardzo źle. W związku z tym komitet protestacyjny podjął trzy ważne decyzje. Po pierwsze, w dalszym ciągu będziemy przyglądać się i mobilizować rząd do realizacji tego porozumienia. Po drugie, jeśli nie dojdzie do szybszych działań ze strony rządu, aby to porozumienie zostało zrealizowane, to wtedy po 30 września przeprowadzimy akcję protestacyjną. Natomiast teraz, w przeciągu całego miesiąca września i jeszcze końcówki sierpnia, będzie akcja informacyjna. Będziemy informować pracowników i społeczeństwo, czego dotyczy porozumienie i dlaczego nie zostało zrealizowane – zapowiada Kazimierz Grajcarek.

Do zawarcia styczniowego porozumienia doszło po fali protestów na Śląsku. Górnicy protestowali pod ziemią, a na powierzchni wspierali ich inni pracownicy, a także rodziny i mieszkańcy Śląska.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl