fot. PAP/Tomasz Gzell

Szykuje się kolejny strajk nauczycieli? Jutro decyzja ZNP

Najprawdopodobniej dziś Związek Nauczycielstwa Polskiego zdecyduje o tym, czy odbędzie się kolejny strajk nauczycieli. Szef ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział na antenie Radia Zet, że decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona jutro.

Związek przeprowadził we wrześniu referendum wśród nauczycieli. Uczestnicy badania mieli zaproponować m.in. okupowanie budynków, pikiety czy odwołanie dodatkowych zajęć. Jednym z głównych postulatów ZNP jest zmiana finansowania w oświacie. W głównej mierze chodzi o kwestie wzrostu wynagrodzeń.

Wiceminister edukacji narodowej Iwona Michałek uważa, że działania przewodniczącego ZNP Sławomira Broniarza mają charakter polityczny.

Jestem zdziwiona, że pan Broniarz znowu podgrzewa atmosferę. Nieprzypadkowo jest to sprawa polityczna. Mamy 2 tygodnie do wyborów, więc inaczej tego odebrać nie można. Źle się dzieje, jeżeli podburza się nauczycieli znowu do strajku. Pamiętamy, że ten wiosenny strajk został bardzo źle odebrany przez społeczeństwo, również rodziców i uczniów. Nie wydaje mi się, by to było celowe i mądre, ażeby powtarzać ten sam scenariusz, zwłaszcza w obliczu tych rzeczy, które się już wydarzyły, czyli zaplanowanych i wdrażanych podwyżek dla nauczycieli – mówi Iwona Michałek.

Nauczyciele z ZNP oraz Forum Związków Zawodowych przeprowadzili akcję strajkową w kwietniu tego roku. Protest miał podłoże płacowe.

Dzięki szybkiej reakcji rządu akcja nie przeszkodziła w przeprowadzeniu egzaminów. Obecna władza sukcesywnie podnosi płace nauczycieli, w tym roku o 15 proc.

RIRM

drukuj