fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Kolejne groźby szefa ZNP: Matury nie są ostatnią formą nacisku na rządzących

Sławomir Broniarz uprzedził, że matury nie są ostatnią formą nacisku na rządzących. Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego poinformował w mediach, że strajkujący od ponad tygodnia pedagodzy nie ustąpią.

Protestujący nauczyciele zapowiedzieli, że nie wezmą udziału w radach klasyfikacyjnych. Bez nich dopuszczenie uczniów do matur stoi pod znakiem zapytania.          Sławomir Broniarz wskazał, że posiada informacje o kolejnych szkołach, które nie przeprowadzą rad.

Do sytuacji w oświacie odniósł się wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Polityk zapewnił, że egzaminy maturalne się odbędą. Dodał też, że postawa protestujących nauczycieli uderza w wizerunek pedagogów.

Matury na pewno będą, ponieważ my jako państwo już teraz pokazaliśmy dużą odpowiedzialność. Pytanie, co zostanie z prestiżu zawodu nauczyciela. Ja się o to troszczę. Zależy mi na tym, by nauczyciele mieli wyjątkowe miejsce w państwie polskim – również jeżeli chodzi o status, estymę, jak i zarobki. Ale do tego potrzebna jest rozmowa – powiedział Patryk Jaki.

Na prośbę związków zawodowych w czwartek ma odbyć się Rada Dialogu Społecznego z udziałem przedstawicieli władz. W spotkaniu weźmie udział m.in. wicepremier Beata Szydło. Delegacja rządowa ma mieć ze sobą porozumienie, do którego przystąpiła już „Solidarność”.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki ma też przedstawić konkretną formułę w sprawie okrągłego stołu. Zaproszenie do rozmów otrzymają m.in. związkowcy, organizacje pozarządowe, pedagodzy, rodzice i opozycja. Pierwsze spotkanie okrągłego stołu miałoby się odbyć w przyszłym tygodniu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl