fot. PAP/Paweł Supernak

MON chce, aby organizacje proobronne były częścią Systemu Obronnego Państwa

MON analizuje możliwość wykorzystania potencjału organizacji proobronnych na potrzeby zwiększania rezerw osobowych resortu obrony; chce, aby organizacje te były częścią Systemu Obronnego Państwa – poinformował wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Wojciech Skurkiewicz przedstawił taką informację, odpowiadając na interpelację grupy posłów PO-KO, zasiadających w sejmowej komisji obrony. Pytali oni m.in. o to, kiedy ministerstwo wdroży odpowiednie przepisy, żeby włączyć organizacje proobronne w struktury wojskowe a także o to, czy MON podjęło już prace nad ustalaniem zadań dla organizacji proobronnych na czas pokoju i kryzysu.

Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że obecnie MON nie jest zobligowane prawem do włączenia organizacji proobronnych w struktury wojskowe. Przyznał też, że przed powołaniem Wojsk Obrony Terytorialnej w resorcie obrony narodowej był rozważany postulat włączenia organizacji proobronnych do systemu obronnego państwa, ale „nie oznacza to jednak włączenia w struktury wojskowe”.

„Niemniej jednak, w MON są prowadzone analizy pod kątem możliwości dodatkowego wykorzystania zarówno potencjału organizacji pozarządowych, jak i klas mundurowych, w kontekście potrzeb zwiększenia rezerw osobowych resortu obrony narodowej. Wprowadzenie systemowych zmian związanych z dokonaniem prawnego usytuowania członków organizacji pozarządowych w Systemie Obronnym Państwa zostało zaplanowane na lata 2019-2020” – poinformował Wojciech Skurkiewicz.

Jak ocenił, obecnie członkowie „organizacji pozarządowych działających na rzecz obronności państwa” wzmacniają WOT.

„Z prowadzonych analiz wynika, że większość kandydatów do służby terytorialnej wywodzi się właśnie z organizacji pozarządowych” – dodał wiceszef resortu.

Przypomniał też, że resort obrony współpracuje z organizacjami proobronnymi; wspiera ich działalność m.in. poprzez udostępnianie sprzętu wojskowego, infrastruktury wojskowej, strzelnic i poligonów.

PAP/RIRM

drukuj