fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Egzamin ósmoklasistów bez zakłóceń

Dzisiejszy egzamin uczniów klas ósmych szkół podstawowych z matematyki przebiegł bez zakłóceń i zgodnie z procedurami.                   

Swoją wiedzę sprawdziło ponad 377 tys. osób z blisko 13 tys. placówek. Drugi dzień egzaminu ósmoklasistów jest jednocześnie kolejnym – dziewiątym dniem strajku nauczycieli. Protest zorganizowali Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych.

Mimo braków kadrowych egzaminy się odbywają. Szefowa MEN Anna Zalewska podkreśliła, że to zasługa między innymi pedagogów, którzy nie włączyli się do strajku. Przypomniała też o nowej formule egzaminów.

– Wszystko odbywa się zgodnie z prawem i procedurami. Nie ma absolutnie żadnych zakłóceń. Ten egzamin różni się nieco od egzaminu na koniec gimnazjum, ponieważ chcieliśmy ograniczyć „testomanię”, dlatego aż 50 proc. punktów jest za zadania otwarte. Będziemy trzymać kciuki za jutro, bo jutro języki obce, i dziękować dyrektorom, nauczycielom, którzy są przy uczniach, wolontariuszom, kuratorom, wojewodom. To dzięki nim egzaminy przebiegają bez zakłóceń – zaznaczyła Anna Zalewska.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest po raz pierwszy. To efekt reformy edukacji, która wydłużyła naukę w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. Wyniki egzaminu uczniowie poznają 14 czerwca.

RIRM

drukuj