fot. pixabay.com

Rząd realizuje jesienną strategię walki z koronawirusem

Rząd realizuje jesienną strategię walki z koronawirusem. Od dziś działają trzy typy szpitali dla zakażonych osób. Pierwszy z nich to placówki powiatowe. Trafią tam pacjenci z pozytywnym wynikiem testu lub wymagający szybkiej diagnozy i obserwacji. Takich szpitali jest w Polsce ponad 600.

Drugi poziom to szpitale zakaźne. Będą w nich leczone osoby, które wymagają opieki typowo internistycznej czy podłączenia do respiratora. W placówkach czeka ponad 4 tys. miejsc.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wskazał, że trzeci poziom stanowią już szpitale specjalistyczne.

– Tych akurat będzie w naszym kraju 9. Wybór padł taki, żeby to były szpitale dostępne przynajmniej dla dwóch najbliższych województw, tak żeby pacjent mógł do szpitala wysokospecjalistycznego trafić w szybkim tempie. Do szpitali wysokospecjalistycznych będą trafiali pacjenci dotknięci COVID-em, ale często też z innymi chorobami. Chodzi o leczenie tych innych chorób przy jednoczesnej infekcji koronawirusowej, więc tu będzie potrzebna specjalistyczna opieka i ona będzie świadczona w tych 9 przygotowanych szpitalach specjalistycznych – powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu podkreślił, że liczba łóżek w szpitalach będzie podobna jak w przypadku szpitali jednoimiennych. To ponad 6 tys. miejsc z możliwością ich szybkiego zwiększenia.

Obecnie w Polsce nie ma żadnej strefy czerwonej z największymi obostrzeniami. W strefie żółtej znajdują się już tylko trzy powiaty: limanowski i tatrzański w woj. małopolskim oraz w gostyński w woj. wielkopolskim.

RIRM

drukuj