fot. twitter.com/GDDKiA

Video tolling na wszystkich odcinkach administrowanych przez GDDKiA w przyszłym roku

Rząd chce usprawnić i przyspieszyć system poboru opłat na autostradach. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wyraził nadzieję, że w przyszłym roku na wszystkich odcinkach administrowanych przez GDDKiA będzie działać system video tollingu.

System oparty na kamerach i aplikacji mobilnej na telefon działa już na autostradzie A1 do Gdańska. Szef resortu infrastruktury zwrócił uwagę na antenie Radia Maryja, że skrócił się czas poboru opłat.

Doszliśmy do wniosku, że należy stworzyć wiele możliwości, które ostatecznie przyspieszą system pobierania opłaty. System video tollingu powoduje, że samochód zwalnia przed punktem poboru, dojeżdża do niego – w zasadzie się nie zatrzymuje – zapora zostanie podniesiona i samochód jedzie dalej – powiedział minister infrastruktury.

Andrzej Adamczyk dodał, że trwają także prace nad krajowym systemem poboru opłat dla samochodów ciężarowych poruszających się po drogach krajowych. System opłat na autostradach ma być wpisany właśnie w ten projektowany, który będzie oparty o łączność satelitarną – zaznaczył szef resortu.

Nowe rozwiązania mają działać już za 21 miesięcy.

RIRM

drukuj