fot. sxc.hu

Sejm za 7-miliardowym limitem wsparcia dla górnictwa

Sejm opowiedział się za 7-miliardowym limitem wsparcia dla górnictwa węgla kamiennego. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na osłony dla odchodzących z pracy górników. Zmiany zostały zapisane w nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 258 posłów, przeciw było 142, a od głosu wstrzymało się 36. Teraz nowela trafi do Senatu.

Jeszcze przed głosowaniem minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił, że rząd musi poradzić sobie z pozostawionym przez ekipę PO-PSL zadłużeniem w górnictwie.

– Zostawiliście górnictwo w sytuacji 15 mld zł zadłużenia w bankach i u dostawców. Taki otrzymaliśmy spadek i musimy sobie z tym poradzić. Mimo różnych kłopotów, które ma rząd polski z realizacją finansów – znajdują się pieniądze na to, żeby restrukturyzować górnictwo bez zwolnień. Nie będzie żadnych zwolnień! Z tej trybuny w imieniu polskiego rządu mówię: nie będzie żadnych zwolnień w górnictwie! Mimo restrukturyzacji, mimo konieczności dostosowania do rynku wydobycia węgla w Polsce, żeby mogły wzrosnąć ceny węgla, żeby wreszcie wszystko zaczęło normalnie funkcjonować – mówił Krzysztof Tchórzewski.

W obowiązującej do tej pory ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego górny limit wydatków budżetowych na restrukturyzację górnictwa wynosi 3 mld zł.

RIRM

drukuj