fot. PAP/Marcin Obara

Urząd Skarbowy będzie współpracował z ZUS?

Urząd Skarbowy będzie wiedział, skąd ma pieniądze podatnik, który nie wykazuje dochodów, ale opłaca składki. ZUS z kolei łatwo skontroluje, kto dla oszczędności rozlicza się za granicą. Zakłada to poselski projekt nowelizacji ustaw o administracji podatkowej i systemie ubezpieczeń społecznych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

W myśl dokumentu, urzędnicy skarbowi i ZUS będą wymieniać się danymi. W ten sposób obie instytucje uzyskają pełny ogląd sytuacji majątkowej podatnika.

To dobry kierunek obliczony na wzrost efektywności działania administracji państwowej bez podnoszenia podatków – ocenia dr Marian Szołucha, ekonomista.

Ma rosnąć efektywność poboru podatków, ma zostać ukrócony proceder unikania tych obciążeń, wyłudzania podatków, a słyszymy w ostatnich tygodniach, że jest ich coraz więcej – i generalnie wszystkich nieprawidłowości. Dzięki temu do kasy państwa ma wpływać więcej pieniędzy i państwo będzie stać na więcej. Chodzi głównie o realizację takich sztandarowych projektów obecnego rządu jak program 500 plus, a w przyszłości kolejnych – wskazuje dr Marian Szołucha.

Proponowane przepisy uszczelnią system poboru danin i poprawią ich egzekucje. Dokument wpłynął do Sejmu w ubiegłym tygodniu. W tej chwili czeka na pierwsze czytanie.

RIRM

drukuj