fot. twitter.com

ZUS rozpoczął akcję rozsyłania „Informacji o stanie konta ubezpieczonego”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął coroczną akcję rozsyłania „Informacji o stanie konta ubezpieczonego”. Każdy, kto choć raz odprowadził składkę emerytalną na konto zakładu, otrzyma taką wiadomość.

W tym roku list z informacją o stanie konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych trafi do ponad 19 milionów osób. W samym woj. kujawsko-pomorskim będzie ich około milion.

– Otrzymają taką informację osoby, które choćby raz miały odłożoną składkę na konto emerytalne, czyli wystarczy, że mamy jeden grosz zapisany na koncie emerytalnym. Taka informacja jest przygotowywana – zapowiada Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dokument przedstawia szereg szczegółowych danych o koncie emerytalnym na dzień 31 grudnia 2017 r.

– Widzimy, w jakiej wysokości mamy zwaloryzowany kapitał początkowy, w jakiej wysokości mamy zwaloryzowane składki, ile składek zostało odprowadzonych na subkonto w ZUS. Ile mamy przekazanych składek do Otwartego Funduszu Emerytalnego, jeżeli oczywiście jesteśmy członkiem takiego OFE – mówi Krystyna Michałek.

Dodatkowo osoby, które ukończyły 35. rok życia otrzymają wyliczenia tzw. hipotetycznej emerytury.

– Dowiedzą się, jaką będą miały wysokość emerytury, gdyby już nie pracowali do osiągnięcia wieku emerytalnego, a jak wyglądałaby ich emerytura, gdyby pracowali do osiągnięcia wieku emerytalnego, a składki byłyby odprowadzane na tym samym poziomie co dotychczas – dodaje Krystyna Michałek.

Informację w formie papierowej otrzymają wyłącznie osoby, które nie posiadają konta indywidualnego na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Użytkownicy platformy mogą bowiem sprawdzić te dane po zalogowaniu się na swoim koncie. Akcja wysyłania listów potrwa do końca sierpnia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj