Poczta Polska uczciła 550-lecie parlamentaryzmu Rzeczypospolitej okolicznościowym znaczkiem

W holu głównym Sejmu zaprezentowano znaczek okolicznościowy z okazji 550-lecia parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Znaczek przygotowała Poczta Polska.

Znaczek o wartości 3 zł 20 gr został wydany w nakładzie 160 tys. egzemplarzy. Widnieje na nim rycina przedstawiająca obrady Sejmu polskiego za czasów króla Zygmunta III Wazy – posiedzenie połączonych izb w Sali Senatorskiej w obecności monarchy. Autorka projektu Agnieszka Sobczyńska wzorowała się na miedziorycie ręki Giacomo Lauro.

W uroczystości w Sejmie udział wzięła wicemarszałek izby Beata Mazurek.

– Z ogromną satysfakcją przyjęłam wiadomość, że Poczta Polska okolicznościowym znaczkiem pragnie uczcić wyjątkowo ważny dla nas jubileusz 550-lecia parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Tradycje parlamentarne i obywatelskie wyróżniają nas bowiem spośród narodów Europy. Pozostawiły nam one niezwykle piękne wzorce odważnego, a zarazem roztropnego myślenia o sprawach publicznych. Dlatego to wyjątkowo ważne, że w tym szczególnym roku przypominamy również o wielkim wkładzie Polski w dzieje europejskiej praktyki politycznej – powiedziała Beata Mazurek.

To zaszczyt móc uczcić tę ważną rocznicę – podkreślił prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

– 550 lat polskiego parlamentaryzmu są takim wydarzeniem, że Poczta Polska nie tylko chciała, ale musiała z wielkim zaszczytem i honorem je upamiętnić. Mam nadzieję, że znaczek będzie znany nie tylko w Polsce, ale i na świecie – zaznaczył.

Poczta Polska podkreśla, że znaczek wpisuje się także w świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl